20 филмови кои направија најмногу пари во 2018-та

Додека повеќето се жалат дека во последно време нема добри филмови и дека само се прават продолженија, преработки или суперхеројски филмови, нивната заработувачка кажува нешто спротивно.

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-01.jpg

Луѓето гледаат многу филмови, а голем број од нив заработуваат многу пари, а оваа листа во продолжение ги прикажува филмовите кои направиле најмногу пари во 2018-та.

Некои од нив можеби ќе ве изненадат, а тоа е затоа што ова не е листа со филмови кои заработиле најмногу пари, туку кои оствариле најголем профит.

Броевите во листата се светски бокс-офис статистики минус продукцискиот буџет, што значи дека филмот може да доминира на бокс-офис, но тоа не го прави најпрофитабилен, заради трошоците за правење на истиот.

Во продолжение, погледнете кои се филмовите кои направија најмногу пари оваа година, според вкупниот профит до 3-ти декември:

Rampage: 306,345,950 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-02.jpg

Fifty Shades Freed: 316,382,353 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-03.jpg

Mamma Mia! Here We Go Again: 318,704,442 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-04.jpg

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald: 322,231,221 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-05.jpg

A Quiet Place: 323,677,199 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-06.jpg

A Star is Born: 326,418,438 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-07.jpg

The Nun: 343,050,119 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-08.jpg

The Meg: 397,805,856 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-09.jpg

Ready Player One: 432,218,455 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-10.jpg

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation: 446,954,410 долари

20-filmovi-koi-napravija-najmnogu-pari-vo-2018-ta-11.jpg

Листата продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

10 хорор филмови кои ги променија правилата и освоија Оскар Оскарите се најпрестижната филмска награда која најчесто завршува кај „сериозни“...
Што мислат познатите личности за филмовите направени според нивните животи? Додека Џулијан Асанж отворено го критикуваше The Fifth Estate, Стивен Хокинг зап...
10 биографски филмови што мора да ги изгледате барем еднаш The King's Speech е одличен и забавен филм што ги прикажува проблемите со пелтеч...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg