10 најгледани српски филмови од 2010-та до 2019-та година
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


10 најгледани српски филмови од 2010-та до 2019-та година

Во првите 3 филмови, главната улога ја има еден ист актер.

10-najgledani-srpski-filmovi-od-2010-do-2019-godina-001.jpg

Филмскиот центар на Србија ја објави листата на најгледани домашни филмови во кината, од почетокот на 2010-та година, до 2019-та.

На првото место убедливо води филмот „Južni vetar“, трилер кој привлече рекордни 618.415 гледачи.

На второ и трето место се наоѓаат филмовите од серијалот „Montevideo“:„Montevideo, Bog te video!“ и „Montevideo, vidimo se!“

Од четвртото до десеттото место листата изгледа вака:

„Parada“

„Mali Budo“

„Taksi bluz“

„Šešir profesora Koste Vujića“

„Gorčilo“

„Bićemo prvaci sveta“

„Kralj Petar I“

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

20 филмови кои направија најмногу пари во 2018-та Додека повеќето се жалат дека во последно време нема добри филмови и дека само с...
Летни филмови со кои во мислите ќе се телепортирате на плажа Како што во зима сите им се радуваме на „новогодишните“ и „божиќните“ филмови, л...
Холивудски ѕвезди кои никогаш не глумеле во добар филм Вкусовите се различни, но според оцеките на љубителите на филмови, на некои акте...

Најчитани неделава