Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 20-03-2023
Правник 20-03-2023


Започна снимањето на шестата сезона од веќе култната ТВ серија „Преспав“

Започна снимањето на новата сезона на ТВ серијата Преспав, која меѓу телевизиските серии доживеа најдолг век, најголем успех и собра „армија од фанови“.

zapochna-snimanjeto-na-shestata-sezona-od-vekje-kultnata-tv-serija-prespav-01.jpg

Шестата сезона од популарната серија ќе има нови 20 епизоди реализирани во копродукција на ОХО и МРТВ, од каде најавуваат бројни изненадувања и многу хумор.

zapochna-snimanjeto-na-shestata-sezona-od-vekje-kultnata-tv-serija-prespav-04.jpg

Последната епизода од петтата сезона заврши со пожар во пансионот, по што фановите беа разочарани мислејќи дека тоа е „крај на Преспав“.

zapochna-snimanjeto-na-shestata-sezona-od-vekje-kultnata-tv-serija-prespav-02.jpg

Но од продукцијата велат дека серијалот е во зенитот, а авторскиот тим е подготвен повторно да ја насмее публиката, инспириран од турбулентната општествена реалност што се пресликува во случките во пансионот.

„Минатата година, во лавиринтите на пандемијата, совладувајќи голем предизвик, успешно ја снимивме петтата сезона, што ни даде особена мотивација да продолжиме понатаму.

Со тој ветер во грбот, оваа сезона ќе ја реализираме по најдобри сценарија досега, потпирајќи се на интернационалниот сценаристички тим, како и на секој поединец вклучен во продукцијата на Преспав.“ – вели продуцентот, Пеце Талески.

Преспав како ТВ продукт се развива во комуникациска платформа и достоен продукциски бренд за претставување на земјата во регионот.

zapochna-snimanjeto-na-shestata-sezona-od-vekje-kultnata-tv-serija-prespav-03.jpg

Откако обезбеди емитување на бугарската телевизија БТВ, каде бележи огромен успех и гледаност, епизоди од серијата беа прикажани и во Србија во рамки на неколку фестивали за ТВ продукција, што го отвора патот за емитување и на српските телевизиски канали.

Сите новости поврзани со Преспав следете ги на каналите на социјалните мрежи и очекувајте телевизиска премиера кон средината на декември.

Би можело да ве интересира:

Ја изгледав серијата „Пад“ со Милан Мариќ – Зошто сум фасцинирана? Јасно е зошто Милан Мариќ за многумина е „најдоброто од Србија“. Откако маестрал...
„Династија“ и уште 5 најдобри серии од осумдесеттите години со кои сите беа опседнати Се чини дека луѓето се заситуваат од новите серии, кои навидум, потсетуваат една...
10 (мрачни) филмови на режисерот Тим Бартон, додека ја чекате втората сезона од Wednesday Ако ви се допадна мрачната, но забавна серија Wednesday (и го сакате Џони Деп), ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg