Маск го вгради првиот чип во човечки мозок – Зошто ова е најважно за луѓето со парализа?

Луѓето на кои ќе им биде вграден чипот ќе можат со мислите да го контролираат мобилниот телефон или компјутерот, а преку нив и секој друг уред во домот. Се смета дека овој чип во голема мера ќе придонесе за подобрување на начинот на живот на лицата со парализа.

mask-go-vgradi-prviot-chip-vo-chovechki-mozok-zoshto-ova-e-najvazhno-za-lugjeto-so-paraliza-01.jpg

Милијардерот Илон Маск во понеделникот (29.01) на социјалните мрежи објави дека неговата компанија Neuralink  за првпат во историјата вградила чип во човечки мозок и дека пациентот заздравува добро.

„Првичните резултати покажуваат ветувачки нервни импулси и пациентот добро закрепнува“, објави Маск.

Нервните импулси се активноста на невроните, што може да се опишат како ќелии што користат електрични и хемиски сигнали за да испратат информации во мозокот и во телото.

mask-go-vgradi-prviot-chip-vo-chovechki-mozok-zoshto-ova-e-najvazhno-za-lugjeto-so-paraliza-02.jpg

Со помош на новиот чип на Маск, овие нервни импулси ќе се праќаат до мал компјутер кој ќе им помогне на луѓето само со мислите да извршуваат сложени функции, а според The Guardian, тоа ќе биде од огромно значење за лицата со парализа коишто ќе можат само со мислите да „поместуваат предмети“.

mask-go-vgradi-prviot-chip-vo-chovechki-mozok-zoshto-ova-e-najvazhno-za-lugjeto-so-paraliza-03.jpg

Првиот производ на Neuralink ќе се вика „телепатија“, а тој е составен од ултра тенки конци кои со помош на робот хирург се вградуваат во мозокот на човекот.

Првичната функција на чипот ќе биде да снима и да испраќа сигнали до апликацијата, со цел на луѓето да им се овозможи да го контролираат курсорот на компјутерот или тастатурата, користејќи ги само сопствените мисли.

mask-go-vgradi-prviot-chip-vo-chovechki-mozok-zoshto-ova-e-najvazhno-za-lugjeto-so-paraliza-06.jpg

Со помош на овој производ, лицата што имаат парализа или друг вид попреченост ќе можат да ги контролираат компјутерите или мобилните телефони, а преку нив и секој друг уред што може да се контролира со нивна помош.

За потсетување, во септември компанијата на Маск доби одобрение од Американската агенција за храна и лекови да почне да го тестира производот на кој се работело со години наназад.

mask-go-vgradi-prviot-chip-vo-chovechki-mozok-zoshto-ova-e-najvazhno-za-lugjeto-so-paraliza-05.jpg

Прочитајте и Илон Маск го претстави мозочниот имплант со којшто ќе можете да ја контролирате технологијата

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10-те најкомплексни машини направени досега (и за што се користат) Реактори кои пробуваат да создадат енергија како Сонцето, но и судирач на честич...
Нереална убавина! Најдобрите вселенски фотографии од телескопот Џејмс Веб, една година по неговото а... Волшебни галаксии, но и планетите со Сончевиот Систем во поинакво светло – што с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg