Најголемите научни достигнувања за 2015-та година во само 1 минута

Годината која измина беше година на достигнувања со кои човештвото може да се гордее.

najgolemite-naucni-dostignuvanja-za-2015-godina-vo-samo-1-minuta-01.jpg

Од наоѓањето на нова планета која е толку многу слична на Земјата што слободно може да се нарече нејзин близнак до пронаоѓање вода на Марс...

Ова беше и успешна година за докторите кои успеаа да создадат пена која може да се внесе во абдоменот и да спаси животи на многу луѓе.

Научниците создадоа и топчиња кои ќе можат да складираат вода која би можела да се искористи доколку дојде до појава на огромни катастрофи.

Видеото прави кратка ретроспектива на најважните работи кои му се случија на човештвото во 2015 година:

 

 
2015 Was An Amazing Year For Science And Technology

From robots to medicine to space travel, 2015 was a huge year for science and technology

Posted by NowThis Future on Wednesday, December 23, 2015

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најпопуларните вселенски фотографии направени досега (и зошто се значајни) Првата фотографија од црна дупка, но и фотографија од целосно затемнување на Сон...
Нереална убавина! Најдобрите вселенски фотографии од телескопот Џејмс Веб, една година по неговото а... Волшебни галаксии, но и планетите со Сончевиот Систем во поинакво светло – што с...
Маск го вгради првиот чип во човечки мозок – Зошто ова е најважно за луѓето со парализа? Луѓето на кои ќе им биде вграден чипот ќе можат со мислите да го контролираат мо...
10-те најкомплексни машини направени досега (и за што се користат) Реактори кои пробуваат да создадат енергија како Сонцето, но и судирач на честич...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg