Компанијата на Илон Маск го лансираше во вселената првиот екипаж составен само од вселенски туристи (фото+видео)


Компанијата на Илон Маск го лансираше во вселената првиот екипаж составен само од вселенски туристи (фото+видео)

SpaceX лансираше четворица туристи во вселената, а она што го прави овој подвиг посебен е фактот дека со нив нема ниту еден искусен астронаут. Односно, ова е првата вселенска мисија во која се вклучени само аматери, а не и искусни астронаути.

vselenskata-kompanija-spacex-go-lansirashe-prviot-ekipazh-sostaven-samo-od-amateri-foto-video-01.jpg

Екипажот беше лансиран со ракетата Falcon 9, во леталото Crew Dragon, а мисијата си го доби името Inspiration 4.

Лансирањето на 15 септември помина успешно, а астронаутите-аматери ќе поминат три дена во орбита, до 18 септември.

vselenskata-kompanija-spacex-go-lansirashe-prviot-ekipazh-sostaven-samo-od-amateri-foto-video-02.JPG

vselenskata-kompanija-spacex-go-lansirashe-prviot-ekipazh-sostaven-samo-od-amateri-foto-video-03.JPG

Екипажот го сочинуваат четворица луѓе на возраст од 29 до 51 година, кои го поминаа најосновниот тренинг што го минуваат астронаутите за да се подготват за подвигот.

vselenskata-kompanija-spacex-go-lansirashe-prviot-ekipazh-sostaven-samo-od-amateri-foto-video-8.JPG

Трошоците за летот се покриени од Џаред Исакман, кој е дел од екипажот, но не е познато колкава сума потрошил за ова.

vselenskata-kompanija-spacex-go-lansirashe-prviot-ekipazh-sostaven-samo-od-amateri-foto-video-05.JPG

Со ова лансирање се постигнаа неколку големи цели во врска со вселенските патувања:

  • Како што напоменавме, ова првиот вселенски лет со екипаж составен само од аматери.
  • Ова е првиот вселенски лет каде што пилотот е жена со афроамериканско потекло.
  • Дел од екипажот е најмладиот Американец кој бил лансиран во вселената.
  • Ова е првиот приватен лет на SpaceX, односно првиот лет финансиран од една личност - Џаред Исакман.

Во продолжение, фотки и видеа од првата вселенска мисија од овој вид:

Екипажот пристигнува, подготвен за лансирање

Екипажот е во леталото и се подготвуваат за лансирање

Екипажот во леталото неколку минути пред лансирање

Успешното лансирање

Одвојување на ракетата и леталото

Погледот од куполата на леталото Crew Dragon

Први фотки од астронаутите аматери во орбитата на Земјата

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Паѓање нокти, заматен вид: 9 работи што му се случуваат на вашето тело во вселената Во вселената ве очекуваат низа опасности, но астронаутите велат дека нешто како ...
Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, се лансираше во вселената успешно и се врати на Земјата (вид... Џеф Безос или најбогатиот човек во универзумот денес отпатува во вселената. Тој ...
Роверот на НАСА направи фотографии од ретките бисерни облаци на Марс + 7 забавни факти за црвената п... Постои причина зошто Марс е позната и како „црвената планета“ – целата нејзина п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg