Прв европски резултат за Македонија во бразилско џиу џицу

Клубот „Карлос Маја“ ја имаше таа чест за првпат да ја претставува Македонија на Европското отворено првенство по бразилско џиу џицу кое се оддржа во Лисабон, Португалија од 24-ти до 27-ми јануари. Со преку 2 илјади натпреварувачи и 10 годишна традиција, Европското е едно од најпрестижните натпреварувања по бразилско џиу џицу во светот.

prv-evropski-rezultat-na-makedonija-vo-brazilsko-dziu-dzicu-1

На овој прв настап, Македонија го доби и својот прв успех. После неколку напорни борби, Јовановски Александар се избори за третото место во супер-тешка категорија. Со освоениот бронзен медал стана првиот Македонец кој стигнал до победничкиот подиум на Европа во бразилско џиу џицу.

prv-evropski-rezultat-na-makedonija-vo-brazilsko-dziu-dzicu-2

Бразилското џиу џицу е нов и млад спорт во Македонија, а активно се тренира во последните 2 години. Со преку 20 освоени медали на меѓународни натпревари тимот на Карлос Маја е најуспешниот БЏЏ клуб во нашата земја.

Посетете ја нивната Фејсбук страница: http://www.facebook.com/graciebarramk

Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Се женел трипати, прв почнал да рекламира Вијагра – Што знаеме за Пеле, кој почина на возраст од 82 ... Енди Ворхол рекол дека славата на Пеле ќе трае 15 векови, за време на фудбалскат...
Пике со солзи во очите се прости од фудбалската кариера – По натпреварот ја бакнува новата девојка, ... „Погледнете тој ја бакнува, а таа стои вкоченето. Тој ја сака, а таа е со него с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg