Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Зошто 0 поени во тенисот се викаат „love“?

Постојат неколку теории зошто Англичаните се одлучиле да го користат зборот „love“ за нула поени во тенисот.

zosto-0-poeni-vo-tenisot-se-vikaat-love-01.jpg

Најпопуларна е онаа која тврди дека овој збор е преземен од францускиот збор “l’oeuf” што значи јајце. Обликот на нулата потсетува на јајце, па оттука и логиката е јасна.

Другата популарна теорија е во согласност со љубовта: кога тенисерот губи 40-“love”,  тоа значи дека само љубовта кон тенисот го тера да продолжи да игра, без мотив за пари – по принципот “to play for love (of the game)”, односно да продолжи заради љубов кон играта.

zosto-0-poeni-vo-tenisot-se-vikaat-love-02.jpg

Би можело да ве интересира:

Федерер го исполни ветувањето кое му го даде на момче пред 5 години: „Ќе ме чекаш ли да пораснам и д... „Може ли да продолжиш да играш уште 8, 9 години за да можеме да играме заедно ко...
Пике со солзи во очите се прости од фудбалската кариера – По натпреварот ја бакнува новата девојка, ... „Погледнете тој ја бакнува, а таа стои вкоченето. Тој ја сака, а таа е со него с...
„Тешко ни е еден без друг “ - Во какви односи се Меси и Роналдо? „Се восхитувам на неговата кариера досега. Што се однесува до него, тој веќе реч...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg