Супер замена за сурфање

fantastiicna-zamena-za-surfanje-povekjeBodyboarding-от е многу сличен на класичното сурфање на бранови. Единствено, на место даска имате квадратно парче хидродинамична пена. Обликот на...

 

...даската зависи од стилот на бордање и големината на личноста. Спортот стана посебно популарен во последните години, и е еден од ретките кои за кратко време доби голем број на приврзаници.

Како и секој друг спорт, и овој има неколку фигури кои можете да ги правите, но модерните боди бордери најголем нагласок ставаат на бордање во внатрешноста на брановите.

Од останатите техники и овде се задржува 'Drop-knee' – кога едното стапало го држиме напред на даската, а коленото на другата нога на крајот.

Тука е и 'Stand-up' стилот во кој стоите исправено и изведувате секакви трикови на вода, но во воздух.

Би можело да ве интересира:

Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век? Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, ...
„Македонија навива“ – 8 навивачки песни со кои гласно ќе ги бодриме нашите фудбалери (видео) „Македонија навива за вас“, „Црвена“, „Навивачка“ – Да се потсетиме на некои од ...
Нашата легенда, големиот Кирил Лазаров (42) се збогува со играчката, ракометна кариера: „Одлуката бе... „Моето долго и прекрасно патување дојде до самиот крај. Одлуката беше тешка да с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg