Жени во фустани се тепаат во ринг - најчудниот спорт на светот (фото)


Жени во фустани се тепаат во ринг - најчудниот спорт на светот (фото)

Тие се несекојдневна глетка и се атракција за туристите...

zheni-vo-fustani-se-tepaat-vo-ring-najchudniot-sport-na-svetot-foto-01.jpg

Дали сте слушнале за „Fighting Cholitas of Bolivia“? Жени облечени во традиционални шарени фустани кои се борат во ринг.

Тоа е традиционален спорт во Боливија и е вистинска атракција за туристите. Овие жени потекнуваат од нацијата Ајмари од регионот на Андите.

Со текот на времето бројот на спортистки се намалува и сега е сведен само на многу малку, а најпознатата од нив е Реина Торез која има 29 години и веќе тренира нови девојки од по 16 години, за кои се надева дека ќе го одржат спортот жив.

„За да се борите потребно е многу дисциплина, храброст и сила, ние паѓаме и се повредуваме, но тоа не е важно затоа што на публиката ѝ е забавно“, вели таа.

Пред да започне мечот девојките се гледаат на огледало, нанесуваат шминка и парфем и потоа влегуваат во рингот танцувајќи на фолк музика.

Како изгледаат боливиските борачки:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува ...
Новак Ѓоковиќ: „Медитацијата, јогата и веганството ми помогнаа да успеам“ Српскиот тенисер кој има нов тренер (Андре Агаси) ги сподели тајните на своето з...
Тркалање пити кашкавал, борење со палците на нозете - 25 најглупави спортови кои некогаш биле измисл... Живееме во чуден свет со чудни начини на функционирање. Постојат стотици (ако не...

Најчитани неделава