Зошто Новак Ѓоковиќ јаде трева по секоја победа на Вимблдон?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Зошто Новак Ѓоковиќ јаде трева по секоја победа на Вимблдон?


zoshto-novak-gjokovikj-jadeshe-treva-na-natprevarot-na-vimbldon-01.jpg

Во најдолгото финале во историјата на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер и ја освои петтата титула.

Традицијата што започна во 2011-та година, по освојувањето на првата титула на престижниот натпревар во Лондон, Новак ја продолжи и оваа година. После неговата победа, тој скина и изеде малку трева од теренoт.

Оние кои ја следат кариерата на познатиот тенисер веќе го знаат и веројатно го очекувале овој потег. Но, многу помлади гледачи реагираа со вистинско изненадување.

zoshto-novak-gjokovikj-jadeshe-treva-na-natprevarot-na-vimbldon-02.jpg

zoshto-novak-gjokovikj-jadeshe-treva-na-natprevarot-na-vimbldon-04.jpg

Приказната зад оваа традиција е навистина сентиментална. Како што објаснил и самиот тенисер, јадењето трева после секоја победа на Вимблдон било поврзано со ветувањето кое си го дал кога бил дете.

„Тоа е моја мала традиција. Како дете, сонував да победам на Вимблдон, па како и секое дете, и јас си замислував како ќе направам нешто лудо откако ќе ја постигнам целта. Самиот себе си реков: Ако победиш, мора да изедеш трева од тој терен.

Тревата од Вимблдон ми е како десерт, навистина е вкусна, а тој чин преставува симбол на мојата победа.“

За победата, на Новак му честитаа многумина, па дури и Кенсингтонската палата. Шампионскиот пехар му го додели никој друг, туку војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон.

zoshto-novak-gjokovikj-jadeshe-treva-na-natprevarot-na-vimbldon-05.jpg

На свеченоста после епското финале, Новак позираше со пехарот во раце заедно со Симона Халеп, победничката на женското финале.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Моментот кога тркачка отскокна само за да го добие златото во Рио Спортското клише, „сакам да бидам најдобра“, ако да прозбори како внатрешен глас...
Јаде од тревата на теренот, си зборува сам со себе - интересни факти за Новак Ѓоковиќ Новак Ѓоковиќ е еден од најдобрите тенисери во светот. Иако како мал сакал скија...
Неш ја закомплицира борбата за титулата со победа во Франција Неверојатни маневри со големи брзини, падови од кои се кршат коски, акција од ко...

Најчитани неделава