10 екстремни спортови кои ќе ги воодушеват адреналинските зависници

6. Банџи скокање 

Оваа листа не би била комплетна без банџи скокањето.

Овој спорт претставува скок од високо место, при тоа врзани за јаже кое не се активира сѐ додека не дојдете до само неколку метри од површината.

Секој висок објект може да биде искористен за овој спорт, но кулата во Макау (233 метри), мостот Каварау Банџи –Квинстон (43 метри) или водопадите Викторија во Замбија кои се на височина од 111 метри се едни од најпопуларните.

;

7. Качување по ледени површини 

Планинарање по мраз претставува искачување по ледени формации, како на пример замрзнат водопад, со помош на специјални секири и друга опрема која е наменета за овој спорт.

Најдобро место е ледениот парк во Колорадо, кој е специјално осмислен за овој спорт.

;

8. Одење по јаже 

Овој спорт претставува балансирано одење по јаже помеѓу две точки кои се наоѓаат над површината.

Пробајте го овој спорт во националниот пат Јошуа Три во Калифорнија или во планинскиот ресорт во Јута.

9. Сурфање со летечки змеј 

Овој екстремен спорт користи елементи од класично сурфање, сноубординг, возење на скејтборд или слични спортови.

За овој спорт ви е потребен летечки змеј и даска за сурфање.

Идеални места за овој спорт се Центарот за сурфање во Велика Британија, плажата Каилуа во Хаваи или плажата во Ел Гуна, Египет.

;

10. Фрлање од авион 

Заборавате на параглајдинг, замислете како е да летате на 10 километри над земјината површина. Секако, и за овој спорт ви е потребен падобран.

Најдобри места за овој спорт се заливот Бајрон - Австралија, швајцарските Алпи, или Ки Вест - Флорида.

;

Мила М. | Црнобело Би можело да ве интересира:

Од фудбал до атлетика и бодибилдинг: Најубавите македонски спортистки (фото) Професионалното бавење со спорт бара голема пожртвуваност, а резултатите се видл...
Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век? Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg