10 екстремни спортови кои ќе ги воодушеват адреналинските зависници


10 екстремни спортови кои ќе ги воодушеват адреналинските зависници

Екстремен спорт е поим кој се користи да го опише спортот кој бара значителна вештина и физичка способност, додека сте изложени на вистинска опасност и можност од сериозни физички повреди. 

10-ekstremni-sportovi-koi-kje-gi-voodushevat-adrenalinskite-zavisnici 01 630x340.jpg

Учесниците во овие спортови се адреналински зависници на кои им е веќе здодевно да се занимаваат или натпреваруваат во секојдневни спортови коишто нема да го забрзаат нивниот пулс.

Во продолжение ви претставуваме 10 екстремни спортови кои не секој е спремен да ги искуси: 

1. Бордање по вулкански падини 

Овој спорт дефинитивно не е препорачлив за лица со слабо срце.

Можни повреди при овој спорт се да паднете или да се исечете од вулкански камен, да вдишете отворен гас или едноставно да ве погоди летечка лава.

Најпопуларно место за овој спорт е активниот вулкан Черо Негро во Никарагва.

;

2. Планински спуст со велосипед 

Планинскиот спуст со велосипед е спорт кој сигурно ќе ви ја замрзне крвта.

За овој спорт задолжително е да поседувате посебен велосипед кој е адаптиран за овој тип на спорт.

Планинскиот спуст вклучува спуст низ карпест предел, каде што една грешка може да биде фатална.

Доколку патот ве однесе во Боливија, а сте адреналински зависник, пробајте спуст по таканаречената патека „Патот на смртта”.

;

3. Нуркање во пештери 

Нуркање во океанските длабочини е екстремен спорт, но дали може да замислите како изгледа да нуркате во дупка исполнета со вода и да истражувате цел еден систем од пештери украсени од неверојатни сталактити?

Предлог место за овој спорт: полуостровот Јутакатан во Мексико ги содржи најголемиот број на таканаречени ценоти, кои претставуваат дупки исполнети со вода.

;

4. Хеликоптерско скијање или бордање 

Овој спорт претставува спуст по необележани стази на кои единствено може да стигнете со хеликоптер.

Бидејќи во цела Европа овој спорт е забранет, хеликоптерско скијање или бордање е многу популарно во Северна Америка или во Нов Зеланд.

;

5. Лебдење по бранови 

Лебдење по бранови е спорт кој користи елементи од сурфање, возење скејтборд, сноубординг и други слични спортови.

Овој спорт всушност претставува сурфање по вештачки бранови. Особено е популарен во Калифорнија, Колорадо и Даблин.

;

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Сите мислат дека му е девојка - како изгледа мајката на големата НБА ѕвезда Лука Дончиќ? (фото) Мирјам Потербин, мајката на словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ кој го носи дресот...
Red Bull X-Alps: Најтешката авантуристичка трка на светот е отворена за апликации Секои две години се одржува авантуристичката трка за планинари и параглајдеристи...
Срцепарателни објави на познатите личности во чест на кошаркарскиот великан Коби Брајант и неговата ... 26.01.2020 година, датумот кога целиот светот „потона“ во тага поради загубата н...

Најчитани неделава