Херој на денот: Капитенот на Данска прв му укажа помош на Ериксен, па отиде да ја утеши неговата девојка


Херој на денот: Капитенот на Данска прв му укажа помош на Ериксен, па отиде да ја утеши неговата девојка

Во моменти на шок, капитенот на Данска прв се сети да му го извади јазикот на Ериксен, да го викне медицинскиот тим, иницираше да се оформи штит околу него и отиде да ја утеши девојката на соиграчот.

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-01.jpg

Моментот кога данскиот фудбалер колабираше на теренот беше вознемирувачки за гледање, но уште пошокантен за играчите на теренот.

Во тие моменти на шок, посебно се издвои капитенот на данската репрезентација, Симон Кјер, кој покажа што е вистински лидер - тој прв дотрча до Ериксен и ја увиде сериозноста на ситуацијата.

Тој веднаш се обиде да му го извади јазикот и да го реанимира додека да пристигне медицинскиот тим и да му укаже професионална помош на фудбалерот.

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-02.jpg

Додека медицинскиот тим се бореше за животот на Ериксен, капитенот иницираше соиграчите да го опколат фудбалерот и да ги прикријат непријатните сцени за гледање.

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-3.png

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-04.jpg

Она што го прави уште поголем човек капитенот на данската репрезентација е тоа што не заборави на најблиските на Кристијан кои беа сведоци на оваа страотна глетка.

Кјер беше забележан како ја теши партнерката на Ериксен, Сабрина, која вознемирено ја следеше ситуацијата од другата страна на теренот.

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-05.jpg

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-08.jpg

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-07.png

heroj-na-denot-kapitenot-na-danska-prv-dotrcha-do-eriksen-pa-otide-da-ja-uteshi-negovata-sopruga-06.png

За големината на капитенот на Данска пишуваа многумина, помеѓу кои и Пирс Морган.

Инаку, Ериксен беше пренесен во болница каде е стабилизиран и се правaт дополнителни испитувања.

Според спортско студио на германска телевизија, тој во разговор од болница со соиграчите изразил желба тие да го продолжат натпреварот, по што истиот беше продолжен, а тие играа во негова чест.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Херојот се враќа дома: Муроја атакува на „хет-трик“ во Чиба Очекувајте лудило од „Јоши - манија“, зашто следната станица на Red Bull Air Rac...
Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...
Хант е победник во скокачкиот дуел со ЛоБуе од покривот на операта Шесткратниот шампион на Red Bull Cliff Diving со тесна победа против својот рива...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg