Вознемирувачки сцени: Кристијан Ериксен (29) колабираше на теренот на Европско и се бори за живот


Вознемирувачки сцени: Кристијан Ериксен (29) колабираше на теренот на Европско и се бори за живот

Во 42-та минута од натпреварот помеѓу Данска и Финска, 29-годишниот фудбалер ненадејно колабираше, a соиграчите со солзи во очите беа во исчекување додека медицинските лица се бореа за неговиот живот.

voznemiruvachki-sceni-kristijan-eriksen-29-kolabirashe-na-terenot-na-evropsko-i-se-bori-za-zhivot-01.jpg

За време на натпреварот на Данска и Финска на Европското првенство во Копенхаген, пред крајот на првото полувреме, ѕвездата на Данска, Кристијан Ериксен неочекувано колабираше на теренот.

Само момент пред да ја прими топката, фудбалерот колабираше и падна на земја, по што играчите веднаш ги алармираа медицинските екипи.

Лекарите повеќе од 10 минути се обидуваа да го вратат во живот, а неговите соиграчи го опколија фудбалерот за да ја сокријат страшната сцена од очите на јавноста.

voznemiruvachki-sceni-kristijan-eriksen-29-kolabirashe-na-terenot-na-evropsko-i-se-bori-za-zhivot-02.png

Со солзи во очи, во шок и неверување, навивачите аплаудираа на трибините со надеж дека тој ќе се врати во живот, а лекарите го интубираа фудбалерот и со носилка го изнесоа од теренот.

Натпреварот беше прекинат заради трагичниот момент, а според УЕФА, фудбалерот е пренесен во болница и стабилизиран. Дополнителни информации за неговата состојба сè уште нема. 

Вознемирувачко видео од моментот:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Екстремниот спуст на лизгалки се враќа во Финска со Далаго како лидер Австриецот Марко Далаго ќе настојува да го зголеми своето водство во светското п...
Херој на денот: Капитенот на Данска прв му укажа помош на Ериксен, па отиде да ја утеши неговата дев... Во моменти на шок, капитенот на Данска прв се сети да му го извади јазикот на Ер...
Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg