Се женел трипати, прв почнал да рекламира Вијагра – Што знаеме за Пеле, кој почина на возраст од 82 години?

Енди Ворхол рекол дека славата на Пеле ќе трае 15 векови, за време на фудбалската кариера освои 3 светски првенства, трипати се женел – Што знаеме за легендарниот бразилски фудбалер Пеле, кој почина на возраст од 82 години?

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-01.jpg

Бразилскиот фудбалер Едсон Арантес де Насцименто Пеле почина на возраст од 82 години во болница во Сао Пауло. Иконата на бразилскиот и светскиот фудбал кој во својот живот има победи на три Светски првенства се смета дека е најдобриот фудбалер на сите времиња.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-02.jpg

Тој беше меѓу најплатените фудбалери на своето време, трипати бил во брак, а имал и повеќе афери. Последен пат се ожени на возраст од 75 години, а зад себе остави седум деца од различни жени.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-07.jpg

Првиот пат тој бил во брак со Розмери дос Реис Чолби со која добил две ќерки и син, во април 1994-та година тој се оженил за психологот Асира Лемос Сиксас со кого добил близнаци, а во 2016-та година на возраст од 75 години се оженил за 34-години помладата Марсиа Аоки.

Пеле добил уште две вонбрачни деца од жените со кои бил во врска.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-06.jpg

Енди Ворхол во 1977-мата година требало да направи портрет од Пеле, па тогаш рекол:

„Пеле е еден од ретките што се спротивставува на мојата теорија, наместо да има само 15 минути слава, тој ќе биде славен 15 векови.“

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-04.jpg

За него велат дека е „главен виновник“ што го променил фудбалот со комерцијализмот – бил првиот фудбалер што промовирал сè и сешто од пијалаци до Вијагра.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-08.jpg

Тој се појавил во реклама за да промовира Вијагра произведена од Фајзер и многумина биле изненадени од оваа негова одлука.

Тој тврдеше дека никогаш не го користел лекот, но сакал да го разбие табуто околу еректилната дисфункција.

Во последните години од животот имаше здравствени проблеми, а заради повеќето неуспешни операции на колкот во последните години мораше да користи инвалидска количка.

Во септември 2021-ва година имаше операција за отстранување тумор на дебелото црево.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-03.jpg

Пеле имаше свое обраќање и по завршувањето на Светското првенство во Катар, кога ја честита победата на Аргентина и рече дека „Диего Марадона се смее сега“.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-09.jpg

Стадионот Маракана и статуата на Христос спасителот во Бразил беа осветлени во негова чест, а голем број негови обожаватели се собраа пред стадионот на неговиот клуб Сантос, Урбано Калдеира.

se-zhenel-tripati-prv-pochnal-da-reklamira-vijagra-shto-znaeme-za-pele-koj-pochina-na-vozrast-od-82-godini-10.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
„Тешко ни е еден без друг “ - Во какви односи се Меси и Роналдо? „Се восхитувам на неговата кариера досега. Што се однесува до него, тој веќе реч...
Федерер го исполни ветувањето кое му го даде на момче пред 5 години: „Ќе ме чекаш ли да пораснам и д... „Може ли да продолжиш да играш уште 8, 9 години за да можеме да играме заедно ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg