Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Има 58 години, а изгледа како да има 25 - Кој е Чуандо Тан, мажот кој не старее?

Не пие ни кафе ни чај, не се изложува на сонце и неколкупати ја сменил професијата, бидејќи му создавала стрес. Која е тајната за младешкиот изглед на 58-годишниот Чуандо Тан од Сингапур?

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-01.jpg

Чуандо Тан е сингапурски модел кој неодамна стана интернет сензација поради неговиот младешки изглед. 

Тој има 58 години, но повеќето се согласуваат дека изгледа како да е во своите 20-ти.

Како успева вака да му пркоси на времето?

Некои се сомневаат во допинг, други сметаат дека има направено естетски операции, а дури има и обвинувања дека лаже за својата вистинска возраст и слично.

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-11.jpg

Па, која е всушност тајната на неговиот младешки изглед?

Чуандо Тан е роден во Сингапур и е познат по својата кариера како моден фотограф, модел и актер. 

Пред тоа бил и поп пејач или, кратко кажано - момче со многу таленти.

Денес има 1,5 милиони следбеници на Инстаграм, но тоа нема никаква врска со споменатите таленти. 

Најголемо внимание привлекува неговиот младешки изглед.

На 58-годишна возраст, изгледа како да има 20-тина години.

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-04.jpg

Голема заслуга за својот изглед Чуандо Тан ѝ припишува на балансираната исхрана.

Неговите навики во исхраната се едноставни и ефективни:

Тој се грижи да консумира доволно протеини и да го ограничи внесот на јаглехидрати.

Неговите оброци вклучуваат јајца, авокадо, риба, пилешко и ориз. За ужина избира бадеми или црвено овошје.

Избегнува сосови и претпочита да ја маринира храната. Повремено се препушта на слатки задоволства, како сладолед.

Пие многу вода, избегнува чаеви, кафе и алкохол.

Станува рано, околу 4 часот наутро, за да појадува јајца и овес, а сето тоа го комбинира со млак сок од лимон.

Не вечера, а последниот оброк во текот на денот му е во 19:00 часот.

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-06.jpg

Физичката активност е исто така суштински столб на рутината на Чуандо Тан

Тој оди во теретана од четири до петпати неделно, со интензивни тренинзи кои траат околу 30 минути и кои главно се состојат од работа со телесна тежина.

Претпочита комбинации на кардиовежби и вежбање со тегови.

Тој е поранешен ватерполист и денес редовно оди на пливање, што дополнително придонесува за неговата кондиција.

Своите тренинзи ги адаптира на своите години, за да ги намали ризиците од повреди.

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-15.jpg

Покрај диетата и тренинзите, Чуандо Тан придава големо значење на управувањето со стресот и неговиот начин на живот

Неговата дневна и ноќна рутина за негување на кожата е едноставна: користи средство за чистење на лицето, хидратантен крем и повремено пилинг.

Не се изложува на сонце, бидејќи тоа создава брчки.

Неколкупати менувал работа за да избегне стрес и да најде професија што му одговара.

Редовно медитира, а спие по 7-8 часа навечер.

@chuando.tiktok_

awwt 🤣 I'm not 57 lol 😂 am 58 😏just tried

♬ original sound - 春特 CHUANDO TaN

Иако неговите животни навики се одлични, пресудно во сето тоа е генетиката.

Некои поединци, како што е Чуандо Тан, едноставно имаат генетски предиспозиции што им овозможуваат да изгледаат помладо. 

Токму затоа, не секој може да ги постигне истите резултати, дури и ако ги има истите навики.

На крај, најдобрата лекција што може да се извлече од неговиот пример е важноста на грижата за себе.

Сакајте ја вашата работа, хранете се здраво, спијте добро и редовно вежбајте.

ima-58-godini-a-izgleda-kako-da-ima-25-koj-e-chuando-tan-chovekot-koj-nikogash-ne-staree-09.jpg

Повеќе негови фотографии погледнете на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„На 16 години бев бездомник, спиев на улица, сакав да си го одземам живот - сè се смени кога ме прим... Клои Помфрет пораснала во згрижувачки дом, а станала бездомник на 16 години. Спи...
Дали бременоста на Хилари Свонк на 48 години им дава лажна надеж на жените? Жена која останала бремена во доцните 40-ти години, а притоа има и јавна професи...
„Ја мрази мојата работа, но и мене зошто си ја сакам работата“ – Канадскиот премиер за сопругата од ... „Постојат мигови кога таа ја мрази мојата работа и ме мрази мене што си ја сакам...
Сопругот ја напуштил за 15-годишно девојче - Детали за тешкиот живот на Линда Еванс Ѕвездата од „Династија“, била сон на секој маж, но немала среќа во љубовта и со ...
„По 2 години повторно имаме секс со сопругот, но дознав дека тој флертува со 4 жени и фантазира за н... „Кога се соочив со сопругот, тој рече дека сум глупава, бидејќи сето тоа е само ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg