Најсуровата крштевка: Грузиски поп главечки го фрла бебето во вода (видео)


Најсуровата крштевка: Грузиски поп главечки го фрла бебето во вода (видео)

Неодамна новите родители чекаа во ред нивните деца да бидат крстени во Тбилиси, главниот град на Грузија во православната катедрала на Светата Троица.

video-od-koe-kje-vi-se-svrti-vo-glava-kako-se-krshtevaat-decata-vo-gruzija-01.jpg

Масовното крштевање било идеја на патријархот Илија II кој се смета за еден од највлијателните луѓе на Грузија.

Тој ја добил идејата за масовно крштевање за да се зголеми наталитетот на земјата, ветувајќи дека ќе го крсти секое трето дете во секое семејство.

Патријархот на церемонијата крстил 780 деца, а еве како изгледа церемонијата на крштевање на едно дете:

Ви се сврти во глава?

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Има 4 деца и 1 внуче - Џина Стјуарт е најсекси баба на светот (фото) Провокативната 49-годишна баба многумина ја судат за разголените фотографии, но ...
Како деца се запознале во болница пред операција, се венчале 20 години подоцна Страдале од исто нарушување и се запознале во болница кога имале 4/5 години, сег...
Деца во сиропиталишта, 6 години војска: Факти за животот во Северна Кореја „Децата не знаат кој е Мики Маус, изолирани се. Луѓето имаат мобилни телефони, н...

Најчитани неделава