Работи кои може да ги видите само во Јапонија, дури и ако сте патувале низ цел свет
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Работи кои може да ги видите само во Јапонија, дури и ако сте патувале низ цел свет

Јапонците имаат посебен начин на живот и нивната култура и секојдневие се целосно поразлични од нашите.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-01.jpg

Оние кои ја посетиле оваа земја на подолг период, сфатиле во колку многу работи се разликуваат.

Дури и оние кои патувале низ цел свет, во Јапонија се сретнале со ситуации каде ги нема на ниту едно друго место во светот.

Во продолжение неколку работи кои не треба да ве изненадат ако одите во Јапонија:

Зајче наместо човече на семафори

Наместо црвено и зелено човече, на семафорите за пешаци во Јапонија го има зајчето Miffy.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-02.jpg

Ниски маси и столчиња

Иако многумина се навикнати да седат на високи столчиња и маси кога одат во кафуле, Јапонците сакаат поинаков комфор.

Столчињата во кафулињата во Јапонија наликуваат на фотелји, односно се пониски и пошироки, па може поудобно да седнете на нив, а дури и да подлегнете.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-03.jpg

Електрични масажери за ослободување од стрес

Можеби сте ги виделе направите со боцки кои служат за масирање на глава и ослободување на стрес и имаат многу едноставен дизајн. Во Јапонија, има покреативна варијанта на оваа мрзлива направа – електрични направи во боја со форма на окопод.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-04.jpg

Различна перцепција за Pringles

Веројатно насекаде сте го виделе познатиот Pringles чипс во туба, но во Јапонија, всушност, Pringles е бренд за нудли кои се купуваат во слично пакување, а логото е истото препознатливо човече.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-05.jpg

Наместо сами, ручаат со кадифени животни

Иако е сосема нормално во денешно време да седнете во кафуле или ресторан сами, сепак на некои места во Јапонија, наместо гостите да јадат сами, може да јадат или пијат кафе со големи кадифени животни за да не бидат осамени.

raboti-koi-mozhe-da-gi-vidite-samo-vo-japonija-duri-i-ako-ste-patuvale-niz-cel-svet-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

14 работи кои ќе беа дел од вашиот живот ако бевте родени во Северна К... Ќе си купевте апликација за телефон буквално од продавница, ќе изберевте од пост...
10 работи на кои не можам да се навикнам и по 5 години живот во САД Кажување на непријатни приказни пред луѓето што не се доволно блиски и мотото „ш...
Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...