Коњаница и пендреци на народ, камења и факли на полиција – Бруталните протести во Србија низ фотки и видеа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Коњаница и пендреци на народ, камења и факли на полиција – Бруталните протести во Србија низ фотки и видеа

Бурните протести кои пред 2 дена започнаа во Белград, се проширија и во другите градови, а ситуацијата ескалираше со растерување демонстранти со коњаница, тепање со пендреци дури и невин народ, но и повредени полицајци од страна на демонстрантите.

konjanica-i-pendreci-na-narod-kamenja-i-lopati-na-policija-brutalnite-protesti-vo-srbija-niz-fotki-i-videa-01.jpg

На 7 јули, по најавата за викенд полициски час, граѓаните на Белград револтирани од одлуката на претседателот и Кризниот штаб, излегоа пред Собранието и накратко успеаја да влезат внатре, но брзо беа изнесени. Протестот продолжи пред Собранието, каде се насобра огромна маса народ кој револтирано протестираше поради целата ситуација со корона вирусот во земјата и погрешно носените одлуки. 

Полицијата се обиде да ги растера со солзавци, но набрзо народот почна да ги враќа солзавците кај нив, а дел од демонстрантите фрлаа камења кон полицијата, па веднаш потоа полицијата доби засилување од специјални антитерористички единици, како и од коњаница и полициски кучиња.

Протестот траеше до доцна во ноќта и демонстрантите беа упорни, а полицијата во подоцнежните часови почна да ги употребува пендреците, дури и на невин народ, според некои снимки.

На 8 јули, демонстрантите беа поорганизирани и повторно ги започнаа протестите во 18 часот, но овојпат се проширија и во другите градови.

Протестите посебно во Белград и Нови Сад набрзо станаа брутални, а полицијата не остана мирна на тоа што демонстрантите ја напаѓаа со камења, факли, па дури и солзавец, и набрзо потоа почна да употребува сила врз демонстрантите.

Конфликтите помеѓу полицијата и демонстрантите се префрлиле на неколку улици, каде биле бркани и растерувани со помош на јуриш од коњаница и засилување од специјални единици, а на крајот се повредени 17 демонстранти и 19 полицајци.

Повеќе фотографии и видеа од протестот на следната страна...Би можело да ве интересира:

Доживејте ги земјите низ светот на поинаков начин, низ 10 фотки Колку пати се случило да видите фотка од некој град и да посакате веднаш да го п...
Фотки кои топлат срца – Старите во дом конечно си ги прегрнаа децата и внуците безбедно „Тунел за прегратки“ е новиот изум кој им помогна на луѓето во Бразил конечно да...
Жена за првпат стана мајка на близначиња на 50 години, по низа спонтани абортуси Го чекала вистинскиот, но не дошол, па од 39-годишна возраст минала години и год...

Најчитани неделава