81-годишен дедо ѝ свирел серенади под болничкиот прозор на сопругата, во последните мигови од животот (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


81-годишен дедо ѝ свирел серенади под болничкиот прозор на сопругата, во последните мигови од животот (видео)

Тој не можел да ја посети сопругата која ги минувала последните денови во болница, па под прозор ѝ свирел серенади и нејзините омилени песни - колку е голема оваа љубов? Емотивно видео кое ќе допре до сечие срце...

81-godishen-starec-koj-ne-mozhe-da-ja-vidi-bolnata-sopruga-poradi-pandemijata-pee-serenada-pod-bolnichkiot-prozorec-video01.jpg

Пандемијата нè оддалечи од нашите сакани, но ситуацијата е уште полоша за оние кои немаат можност да ги поминат ни последните мигови од животот со своите најблиски.

Во слична положба бил и 81-годишниот Стефано Боцини од Италија, чија сопруга ги минувала последните денови од животот во болница. Поради пандемијата, Стефано не можел ни да ја посети, но ова не го спречило да ѝ покаже колку ја сака.

Стефано седнал под прозорецот од собата на сопругата Карла и на хармоника ѝ свирел љубовни песни. Тој ги свирел омилените песни на Карла, а неговиот син направил и видео од емотивниот настап.

81-godishen-starec-koj-ne-mozhe-da-ja-vidi-bolnata-sopruga-poradi-pandemijata-pee-serenada-pod-bolnichkiot-prozorec-video02.jpg

На почетокот од ноември, синот на Стефано – Маурицио Боцини – му го испратил видеото на еден пријател кој, пак, го објавил на Facebook. Видеото брзо се прославило низ Италија и скоро секој што го изгледал бил воодушевен од гестот на Стефано.

За жал, кон крајот на минатиот месец Карла починала на 74-годишна возраст, а била погребана на 28-ми ноември. Но, видеото со серенадата е толку емотивно, што кратко по смртта на Карла се огласила и градоначалничката на Пјаченца – град во непосредна близина на гратчето каде што живее Стефано. Таа била толку трогната од целата ситуација, што објавила фотографија од Стефано и сопругата изјавувајќи:

„Приказната на Стефано и неговата сопруга Карла го обиколи светот. Во серенада под болничкиот прозорец сите ја препознаваме љубовта“.

81-godishen-starec-koj-ne-mozhe-da-ja-vidi-bolnata-sopruga-poradi-pandemijata-pee-serenada-pod-bolnichkiot-prozorec-video03.jpg

Градоначалничката Патриција Барбиери го искористила моментот да му се заблагодари на Стефано:

„Ти благодарам господине Стефано за тој сладок гест што нè потсети колку е важна љубовта. Да направиш сè за другата личност да не се чувствува сама, да ја надминеш секоја пречка“.

На крај, таа вели дека музиката на Стефано допира до сите нас и неговиот гест ќе се помни уште многу долго, а ќе ни служи и како пример.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку чини во Јапонија некој да ве слуша како цимолите 1 час? Ве нервира дождот, студеното време, политиката, воздухот, партнерот, работата......
Таа имала 14 години, а тој 18 кога станале родители за првпат - сега имаат 21 дете Откако открија дека на 13 години забременила за прв пат, најголемото семејство в...
Ужасно болна процедура: Од 6 години им ги врзувале стапалата за да им бидат мали (фото) Овие жени денес имаат по 80 и 90 години, а родителите ги терале стапалата да си ...

Најчитани неделава