Жена од Индија го роди првото дете на 70 години

Нејзиниот сопруг има 75 години и парот одлучил да се обиде да има дете со асистирано оплодување, иако докторот прво се противел. Резултатот бил успешен.

zhena-od-indija-na-70-godini-go-rodi-prvoto-dete-01.jpg

Жена од Индија по име Jivunben Rabari е хит во светските медиуми затоа што своето прво дете го роди на 70 години (како што тврди таа) и со тоа е една од најстарите родилки во светот.

Таа со својот 75-годишен сопруг гордо го покажува нивниот син, за кој вели дека е зачнат со помош на асистирано оплодување.

zhena-od-indija-na-70-godini-go-rodi-prvoto-dete-02.jpg

Rabari нема лична карта за да ги докаже своите години, но пред новинарите од целиот свет тврди дека има 70.

Нејзиниот доктор вели дека ова е еден од најретките случаи што ги видел, жена во менопауза да роди дете толку доцна со асистирано оплодување. Тој прво го одбил барањето на парот, но тие инсистирале многу, па така се одлучил да се обидат со асистирано оплодување.

zhena-od-indija-go-rodi-prvoto-dete-na-70-godini-05.jpg

Постојат податоци за уште една жена од Индија која родила за првпат многу доцна, и тоа станува збор за  Erramatti Mangayamma, која во септември 2019 година родила близнаци кога била на 74-годишна возраст.

Jivunben Rabari со сопругот и новороденчето:

zhena-od-indija-na-70-godini-go-rodi-prvoto-dete-03.jpg

zhena-od-indija-na-70-godini-go-rodi-prvoto-dete-04.jpg

zhena-od-indija-go-rodi-prvoto-dete-na-70-godini-04.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Не ми кажа дека е женет, спиеше со мене и потоа го кажав на жена му – згрешив ли?“ „Го прашав дали е во врска и тој ми рече: ‘Да, извини, требаше да ти кажам, жене...
30-годишна жена од САД која очекува дете со 60-годишниот сопруг, стана мета на осуда и онлајн критик... „Жално е што бебето нема да може да го гледа татко му долго жив“, „Тоа дете нема...
Девојка (23) и нејзиниот партнер (63) ја разбрануваа јавноста: „Ме разгалува со скапи подароци, сите... Вилоу (23) и нејзиниот партнер (63) се соочуваат со многу критики поради нивната...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg