Емотивно видео: Детенце со ампутирани нозе ги прави првите чекори со нови протези

Кога Луи од САД се родил без коски на нозете, поради што морале да му ги ампутираат, неговите родители мислеле дека целиот живот нема да може да оди. Но, со помош на добротворна организација Луи добил протези, а во емотивно видео можете да видите како ги прави првите чекори.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-01.jpg

Малиот Луи Браун од Охајо, САД бил роден без коски во нозете. Поради ова, неговите родители – Еми и Џастин – морале да донесат тешка одлука да му ги ампутираат.

Но сега, со помош на добротворна организација, Еми и Џастин успеале да најдат протези за нивното синче, а видеото во кое тоа ги прави неговите први чекори веднаш стана вирално.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-08.jpg

Откако Луи се родил, лекарите им дале две опции на 29-годишната Еми и 27-годишниот Џастин.

Тие требало да изберат дали да ги ампутираат нозете на Луи или да ги спасат, но овој случај детенцето ќе требало да помине низ неколку тешки и ризични реконструктивни операции.

По консултирање со родители на дечиња чии екстремитети биле ампутирани, Еми и Џастин заклучиле дека најдобро да го поштедат Луи од болка. Па, на 11-месечна возраст, на Луи му биле ампутирани двете нозе од колената надолу.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-06.jpg

Парот дури и се помирил со тоа дека нивното дете никогаш нема да оди, но сепак добиле помош од добротворна организација.

Тие нашле организација која нуди бесплатни протези за дечиња и стапиле во контакт со неа.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-03.jpg

Па, неодамна Луи имал можност да ги направи првите чекори.

„Беше многу возбуден кога првпат ги виде протезите. Рече дека е многу кул што биле флексибилни“, открива мајката на Луи.

„Кога разговаравме со други родители, ни рекоа дека е подобро да му ги ампутираме нозете и да бараме протези, бидејќи секоја година стануваат понапредни и подобри.

Ако се согласевме за операции, немаше гаранција дека ќе биде подвижен“.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-07.jpg

„Беше ужасно кога требаше да ја донесеме одлуката. До денес има мигови кога не ни се верува, но кога ќе го видиме како трча со протезите, знаеме дека вредеше“.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-04.jpg

Еми открива дека до 20-тата недела од бременоста сè било одлично, но потоа забележале дека нешто не е во ред со нозете.

„На почетокот немаш никакви проблеми и тоа беа 20-те најубави недели од нашите животи. Но, потоа лекарите забележаа дека неговите нозе изгледаат многу мали во споредба со телото.

Ни рекоа дека може да биде и фатално. Бевме преплашени. Само се молевме да не биде фатално. Потоа ни кажаа дека бебето е безбедно – неговите органи се развивале добро“.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-09.jpg

На Луи ќе му требаат нови протези на секои две-три години додека расте, но за Еми и Џастин ова не е никаков проблем.

„Сега може да трча. Многу е енергичен и постојано се движи. Исто така, многу е отпорен и издржлив“, додава Еми.

emotivno-video-detence-so-amputirani-noze-gi-pravi-prvite-chekori-so-novi-protezi-02.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„Ја мрази мојата работа, но и мене зошто си ја сакам работата“ – Канадскиот премиер за сопругата од ... „Постојат мигови кога таа ја мрази мојата работа и ме мрази мене што си ја сакам...
„Ангелот на смртта“ - Жена од САД отворила клиника за гладни деца во Уганда, ги лекувала без лиценца... Тврдејќи дека била испратена на мисија од Бог, Американката Рене отворила клиник...
Маж со церебрална парализа бил „затвореник“ во својот дом: „Сопругата и нејзиниот љубовник не ми дав... „Поминав четири години во кревет, ме хранеа само колку да преживеам“, открива па...
„Се породив дома во базен со бебе тешко 5kg – бабиците не виделе поголемо дете родено во домашни усл... „Мислам дека генерално раѓам големи бебиња, и првите две беа тешки. Бабиците вел...
„На 16 години бев бездомник, спиев на улица, сакав да си го одземам живот - сè се смени кога ме прим... Клои Помфрет пораснала во згрижувачки дом, а станала бездомник на 16 години. Спи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg