Полицијата во Дубаи започна да користи летечки мотори
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Полицијата во Дубаи започна да користи летечки мотори

Покрај тоа што возниот парк на полицијата во Дубаи може да се пофали со егзотични возила како што се: Mercedes Brabus B63S, Lamborghini Aventador, Ford Mustang, Mercedes SLS, Bentley, Audi R8, сега можат да се пофалат и со летечки мотор или „дрон за јавање“.

Policijata-vo-Dubai-zapocna-da-koristi-letecki-motori-01.jpg

Летечкиот мотор е производ на калифорниската фирма Hoversurf и е всушност летало налик на дрон со четири пропелери, коешто се управува слично како мотоцикл.

Policijata-vo-Dubai-zapocna-da-koristi-letecki-motori (2).jpg

Policijata-vo-Dubai-zapocna-da-koristi-letecki-motori (1).jpg

Policijata-vo-Dubai-zapocna-da-koristi-letecki-motori (6).jpg

Договорот помеѓу полицијата на Дубаи и фирмата од Калифорнија бил потпишан уште лани за време на саемот за технологија GITEX, за сега да го добијат првиот сериски произведен модел за нивната флота на полициски возила.

Моделот на летечки мотор чини 150.000 долари и може да го нарачаат и цивилни лица.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Футуристички технологии што веќе се реалност (или можеме да ги очекуваме наскоро) Брзината со која напредува технологијата и ни го менува животот е зачудувачка.&n...
Продажбата на Huawei Watch GT 2 во Македонија започна со летечки старт Новата  46мм верзија на Watch GT на Huawei стана достапна и во Северна Маке...
Илон Маск го претстави мозочниот имплант со којшто ќе можете да ја контролирате технологијата Писателите на научна фантастика одамна ни ја имаат всадено идејата за иднина кад...

Спонзорирани линкови: