Која е Коко Капитан, миленичка на Гучи и Вог?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Која е Коко Капитан, миленичка на Гучи и Вог?

Скопје (13.08.2019) - Едни од најинтригантните едиторијали на светските брендови, како што се Гучи, Пако Рабан, Маисон Марџиела, на насловните на Њу Јорк Тајмс, Дејзд (Dazed), Ем ле Монде (M Le Monde) и Вог (Vogue), се дел од делата на 27-годишната уметница со шпанско потекло, Коко Капитан (Coco Capitán). Освен фотографии, оваа интерпретаторка на поп-арт, создава мурали кои ги красат големите престолнини како Лондон, Њу Јорк, Шангај... За Коко работното место е секое место на кое што се наоѓа во моментот и единственото нешто кое ѝ е потребно, покрај креативноста, е ефикасен работен алат.

koja-e-koko-kapitan-milenickata-na-gucci-i-vogue-01.JPG

Својата уметност ја преточува низ три гранки – фотографија, сликарство и проза. Иако често пронаоѓа инспирација на друштвените мрежи, до најоригиналните идеи доаѓа надвор, кога ги завршува своите секојдневни обврски. Во работата користи лесно пренослив уред кој ѝ овозможува непречено и истовремено да забележува сè кое ја опкружува. Во соработка со Хајпербист (HYPERBEAST), најпознатиот портал посветен на уличната мода и трендовите, Коко го претстави Galaxy Tab S6, новиот таблет на Samsung кој го користи секојдневно.

koja-e-koko-kapitan-milenickata-na-gucci-i-vogue-02.JPG

„Кога го бирам својот работен алат, важно ми е да е лесен за користење, да е прилагодлив на мене, а Galaxy Tab S6 можам да го држам во една рака, додека со другата сликам, нешто кое моето креирање го прави едноставно и удобно. Забавата и креативноста станаа важен дел од моето уметничко изразување,“ изјави Коко.

koja-e-koko-kapitan-milenickata-na-gucci-i-vogue-03.JPG

Во Њу Јорк таа моментално работи на нова серија на слики, користејќи го Galaxy Tab S6, како важен дел од процесот. Сликите и фотографиите на Капитан го прикажуваат нејзиното вродено разбирање на формите, нетипичните бои и композиции. Со комбинација на интимност како и разиграност во изразувањето, таа искажува прикриена социјална критика и загриженост околу вредностите во друштвото.

koja-e-koko-kapitan-milenickata-na-gucci-i-vogue-04.JPG

koja-e-koko-kapitan-milenickata-na-gucci-i-vogue-05.JPG

Видеото од неа може да го погледнете во продолжение:

Би можело да ве интересира:

Samsung Galaxy Fold сега e достапен Уредот на преклоп кој ја дефинира својата категорија инспирира нови мобилни иску...
Го претставуваме Galaxy Note10: Дизајниран за врвно корисничко искуств... Најмоќниот Galaxy Note доаѓа во две големини, со надграден S Pen и професионална...
Како да ја одржите разумноста во време кога сите сме зависни од соција... Повеќе од една третина возрасни личности сметаат дека социјалните мрежи влијаат ...