„Новиот HUAWEI nova 9 е за луѓе како мене - луѓе што го сакаат животот и се радуваат на ѕвездено небо“

Таа ми вели „Види го новиот HUAWEI nova 9 - ме освои дизајнот, ми личи како сите соѕвездија да се собрани на него, а за нас не посакувам ништо помалку од живот со таков блесок. Плус, ми личи на телефон наменет за луѓе што го сакаат животот, па нашите среќни мигови ќе ги овековечиме токму со совршените камери на HUAWEI nova 9.“ Таа го живее животот онака како што HUAWEI лансира нови уреди - со страст, со љубов, со посветеност на детали и со одлучност да се остави печат, а новиот HUAWEI nova 9 е и повеќе од сигурно дека ќе ви остави впечаток - едноставно совршен е!

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-36.jpg

Знаете, јас сум од оние луѓе на кои им треба време да загреат, да тргнат и потоа светот е мој. Но, од освојување на светот ме делат неколку snooze на алармот, ме дели недостиг од енергија да станам веднаш и да грабам. Но, таа е моја комплетна спротивност. Мојата втора половина е незапирлив оган. Нејзината филозофија е дека се живее сега и тука и не се задоволува со ништо помалку од најдоброто.

Па, токму таква е и во поглед на електронските уреди, сака уреди кои се истакнуваат, како по опциите, така и по дизајнот, па не е ни чудно што беше воодушевена од новиот HUAWEI nova 9. Телефонскиот уред HUAWEI nova 9 можете да го порачате започнувајќи од 21 октомври, па до 31-ви, во комплет со HUAWEI FreeBuds 4, со предвремена нарачка во партнерската мрежа на HUAWEI.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-02.jpg

На саботно тмурно утро додека сите уште се излежуваат, ние веќе го пиеме првото кафе во локалот за кој прочитала некаде и го тестираме новиот HUAWEI nova 9. Ми тврдеше дека инстантно ќе се вљубам во него и, искрено, така и беше.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-33.jpg

Ми вели „Ти го покажувам новиот HUAWEI nova 9 затоа што ме освои дизајнот, ми личи како сите соѕвездија да се собрани на него, а за нас не посакувам ништо помалку од живот со таков блесок. Не, не - не се смирувам со ништо помалку од живот со таков блесок. Плус, ми личи на телефон наменет за луѓе што го сакаат животот, а ние сме токму такви, ќе го освоиме светот, односно она што за нас свет претставува, и ќе бидеме среќни, а секој еден од тие среќни мигови ќе ги овековечиме токму со совршените камери на HUAWEI nova 9.“

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-34.jpg

Јас не сум романтичен по природа, но морав да се согласам со неа дека најновиот модел на HUAWEI, навистина ги надминува очекувањата и тоа во секој поглед. Уште еднаш ми потврди дека животот е прекус за да се задоволуваме со нешто помалку од најдоброто.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-23.jpg

Во рака го имав уредот во нијансата Starry Blue, но на пазарот кај нас е достапна и верзијата во црна боја.

noviot-huawei-nova-9-e-za-lugje-kako-mene-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-19.jpg

Штом ми го даде телефонот се воодушевив од финишот со двојна облога. Бев воодушевен додека го држев неверојатно лесниот и ултра тенок телефон (тежи само 175 грама).

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-02_copy.jpg

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-15.jpg

Особено ми се допадна уникатната боја која како да се прелева и која навистина ме потсети на совршено ѕвездено небо.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-32.jpg

Уште нешто што ме привлече на прва беше P3 дисплејот во боја со 1.07 милијарди бои, Delta E < 1 и HDR10 со висок контраст. Плус, ми се допадна што моите очи секогаш остануваат заштитени со режимот за заштита на очите.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-25.jpg

И се разбира потоа дојде нашиот омилен дел – фотографирањето. Навистина сакаме да ги овековечуваме нашите значајни мигови, патувања, па и ситници од секојдневието, па едвај чекавме да ја тестираме неговата камера.

HUAWEI nova 9 открива нова визија во фотографијата со ултравизорска камера од 50 MP, плус големиот сензор со филтер во боја RYYB за 40% повеќе внесување светлина. HUAWEI XD Fusion Engine помага брзо да обработите огромна количина на информации и да ја зголемите извонредната јасност на ниво на пиксели за секоја слика, во ден или ноќ.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-37.jpgЖивописни бои со HUAWEI Nova 9

Вградениот алгоритам за подобрување на вештачката интелигенција овозможува повеќе пиксели, создавајќи супер-јасни снимки. Сега убавите мигови ќе останат сочувани на совршен начин засекогаш.

Со HUAWEI nova 9 можам да правам совршени фотографии и навечер со специјалниот алгоритам за осветлување, како и со помош на супер-високиот ISO кој ја наоѓа светлата страна во темни услови.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-04.jpg

Технологијата за откривање на движења во овој телефон дава сигурност дека фотографиите се сликаат во вистинско време со вистинскиот фокус, обезбедувајќи одлични моменти при притискање на блендата. Може да се фотографирате и со широк агол со значително намалено искривување благодарение на алгоритмот против нарушување.

Дисплеј

Големина на екран
6.57 инчи

Боја
1.07 милијарди бои

Тип 
OLED, стапка на освежување до 120 Hz рамка. 300 Hz стапка на земање примероци на допир

Резолуција
FHD+ 2340 x 1080 пиксели

Процесори

Qualcomm Snapdragon ™ 778G 4G

Процесор
Окта-јадро, 4 x Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. GHz + 4 x Cortex-A55@1.8 GHz

Графички процесор
Adreno ™ 642L

Оперативен систем
EMUI 12

Меморија
8 GB RAM меморија + 128 GB ROM

Една од опциите кои навистина ми се допаѓа е снимањето на Slow-Motion видеата. Работите изгледаат поинаку со супериорните slo-motion ефекти и некако секој миг си го добива заслуженото внимание.

Забавни се и Time-Lapse видеата на кои животот се развива со возбудливо темпо, па будат некои посебни емоции.

Веднаш ја испробавме и предната камера со висока резолуција од 32 MP, која покажува пореални бои и богати детали и креира совршени селфи фотки. Предната камера, исто така, поддржува снимање селфи видео со 4K.

Ако сте вљубеник во влогови во движење, ќе ви се допадне smart функцијаta за стабилизација на видео AIS, со која ќе проверите дали сѐ изгледа одлично

Уште една добра опција е континуираното снимање со две камери, може на пример предна и задна, со што може да го извлечете најдоброто од двата света. Плус, уживајте во снимање со двоен приказ за да можете да снимате два прегледи одеднаш.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-30.jpg

Petal clip нуди широк спектар на шаблони за влог. Користејќи ја врвната технологија за вештачка интелигенција и медиумска библиотека на Huawei, исто така ви дава прекрасни специјални ефекти, налепници, музика, фонтови, звучни ефекти, транзиции, анимации и многу повеќе, што го прави создавањето на видео многу полесно.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo.jpgФокус на детали

Во време кога навистина се случува да доцнам, а не сакам да го правам тоа од помош ми е можноста за целосно полнење на телефонот за само 38 минути преку 66 W HUAWEI SuperCharge, а кога сум ептен во брзање за само 18 минути успевам да го наполнам 60%.  Големата батерија од 4300 mAh обезбедува исклучителна долговечност на батеријата.

Работата навистина ми зависи во голема мера од телефонот, па така среќен сум што со помош на квалитетната батерија ми се одвива со непречено темпо. Исто така, со слободно време без грижа си уживам во слушање музика и играње игри.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-03.jpg

Ќе можам да ги подигнам моите способности за играње на супер-високо ниво со 300 Hz Multi-Touch. Добивам точност кога ми е потребно и продолжувам со целата акција преку допир од 10 точки и стапка на земање примероци од 300 Hz.

mi-go-podari-noviot-huawei-nova-9-zatoa-shto-bil-za-lugje-shto-go-sakaat-zhivotot-i-se-raduvaat-na-dzvezdeno-nebo-38.jpg

Со едно повлекување го отворам контролниот панел и имам пристап до поставките на екранот, Wi-Fi, Bluetooth и јачина на звук. Плус, можам да активирам smart соработка со Device+, за да можам да уредуваам телефонски датотеки директно на мојот лаптоп или да телефонирам на екранот на таблетот. Со новиот систем за дистрибуирани датотеки, можам да добијам брз пристап до документите на телефонот или фотографиите преку мојот лаптоп. Прегледувам и немам потреба од кабли.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како правилно да го исчистите смартфонот и другите електронски уреди? Денес секојдневието е незамисливо без смартфон или лаптоп, па бидејќи постојано ...
Екран на допир, компјутер - 8 секојдневни предмети кои се многу постари отколку што мислевте Првиот мобилен телефон е направен во 1973 година, а истиот период почнале да се ...
„HUAWEI Watch GT 3 за доза елеганција во трката со времето – часовник за динамични жени со стил“ „Нема не можам, има само не сакам – тоа е моето животно мото. Јас сакам сѐ, а на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg