Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Толкувања стари 200 години: Народен календар за сите 12 хороскопски знаци

Народниот календар е книга која порано ја имало во речиси секој дом. Во него можеле да се најдат разно разни толкувања и предвидувања.

tolkuvanja-stari-200-godini-naroden-kalendar-za-site-12-horoskopski-znaci-1.jpg

Она што веќе 200 години останало запаметено се толкувањата за сите 12 хороскопски знаци.

Астролошките толкувања се објаснети на едноставен, народски начин, според кои секој хороскопски знак се изедначува со еден месец во годината.

Јануари или Водолија

Родените во овој хороскопски знак се брбливи, досетливи, со непостојано мислење, односно едно ќе кажуваат, друго ќе прават. Искрени се и добродушни, но за жал лесно се разгневуваат и лутат. Кога ќе се опијат, занесени се и ги гушкаат и сакаат сите.

Можно е да имаат белег од раѓање на градите, рамениците, ноктите или плешките.

Во месец февруари ќе имаат најголеми шанси за заработка на пари, а во јуни ќе бидат склони на болести. Во јули ќе стапат во брак, но до 30 години добро ќе проживеат, уживајќи во секакви задоволства.

Болките ќе бидат најчести во жилите, колениците и главата.

Водолиите сакаат долго да спијат, ништо не им е по ќеиф, а околу нив луѓето често ќе го чувствуваат краткото трпение и долгиот јазик.

Февруари или Риби

Родените во овој знак се со среден раст, дебели усни и тешко тело. Лесно се навлекуваат на науките кои ги интересираат, сакаат да патуваат по сестрани предели и се добри газди. Ќе се збогатат лесно, веројатно по линија на наследство.

Можно е да имаат белег од раѓање на образот, рацете или главата.

Добри ловци се, па никој не може да ги нападне. Склони се на афери со мажени/женети лица.

Најчести се болките во нозете, забите и очите.

Родените во февруари треба да се чуваат од немирниот дух, од зимата и од недостатокот на железо. Живеат пристоен живот и обожаваат кога добиваат пофалби.

Март или Овен

Родените во овој знак често се слабокрвни, добри и верни службеници, имаат големи усни, мудри се, чесни, со јуначки дух и не знаат за страв. Лесно се лутат, но за среќа уште полесно им поминува.

Се очекува во животот да шета низ светот, да достигне голема слава, но само ако се чува од незгодното друштво.

Во март има среќа во сè. Август е најризичен за болести. Во септември и ноември би било добро да се посвети на стекнување богатство.

Знаците родени во Март се склони на болки во колениците, срцето и на повремени депресивни моменти.

Април или Бик

Луѓето родени во април се вредни и добронамерни, заради што целиот свет ги почитува. Имаат страшен поглед по кој ќе го познаете. Сака игри на секое поле и сака да му се предаде на немирниот дух.

Сака кога му се доверуваат тајни.  Не прашуваат за совети, ниту ќе послушаат туѓ совет, колку и да е добронамерен.

Биковите не знаат што значи да се врзеш за еден човек.

Месец април му е среќен за пари и добивки. Во мај го очекува успех на работното место.  Да се чува од лоши друштва, бидејќи може од нив да добие сериозни болести.

Лесно се противи на секаква неправда. Не сака да има пријателства кои не му ги исполнуваат критериумите.

Најчесто пати од главоболки и болки во очите.

Мај или Близнаци

Родените во овој месец се итри, со остар поглед и полни со многу мудрости, заради што лесно стекнуваат слава. Паметни се, лесно се сожалуваат и се надарени со добар дух.

Лесно заработува пари, но не знае да ги цени, па затоа често запаѓа во неволји. Често се лути, многу зборува.

Белег од раѓање веројатно ќе има на главата или ноктите.

Најголеми шанси за брак има во септември, во октомври го очекуваат немоќ и слабост.

Треба да се чуваат од болки во стомакот и градите, но и од силни главоболки и мигрени.

Јуни или Рак

Јунските деца, односно Раковите, се разумни, сакаат да бидат секогаш дотерани,имаат убаво тело, бел и нежен тен. Среќата им е непостојана, од јадење и пиење не можат да се воздржат, а на лагите лесно им веруваат.

Сака да биде фален и озборуван, но честопати лесно верува. Поборник е за вистина и искрени пријатели.

Најголеми болки ќе има во забите, рацете и нозете. Сепак, долгиот живот им се препишува токму нив.

Имаат добар карактер, добри намери и уште подобро срце, но може да бидат несреќни во љубовта.

Мај му е најнесреќниот месец, па мора да внимава на секое поле.

Уште 6 знаци и месеци на следната страна...Би можело да ве интересира:

Што најмногу ве нервира во лето, според вашиот хороскопски знак? Дури и да си поминуваат навистина добро, Рибите секогаш се убедени дека претходн...
Како секој хороскопски знак покажува љубов без да каже „те сакам? Како секој знак од Зодијакот изјавува љубов без да ги каже зборовите „Те сакам“?...
4 хороскопски знаци кои се вистински „мамини мази“ Мајката е посебно суштество во животот на секој човек и без разлика колку години...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg