Фобии кои најмногу го мачат секој хороскопски знак (и зошто)

Не постои хороскопски знак кој е целосно бестрашен и не се плаши од ништо. 

od-shto-najmnogu-se-plashi-sekoj-od-horoskopskite-znaci-i-zoshto-nekoi-stravovi-se-iracionalni-a-nekoi-kje-ve-nasmeat-01.jpg

Еве што велат ѕвездите кога се во прашање нашите стравови, според хороскопскиот знак:

Овен

Најактивниот од сите знаци во Зодијакот е склони кон страв од седење. Не е дека не може да седи во место и да одмара, туку доколку тоа потрае, Овенот ќе станат страшно нервозен.

Друга честа фобија на Овенот е клаустофобијата, како и стравот од беспомошност. Тој не сака да зависи од другите или да го сожалуваат.

Бик

За Бикот често се вели дека е најлетаргичен од сите знаци. Сака удобност и луксуз до тој степен што може да се претвори во мрзеливост.

Кинетофобија или стравот од движење, па дури и трофобијата или стравот од промени е најлошата форма на фобија кај него и воедно се плаши да не ги загуби сите пари во животот.

Близнаци

Хиперактивните и љубопитни припадници на овој знак често пати знаат да се преценат себеси и поради тоа да се најдат во тешки ситуации.

Кога се соочуваат со подеднакво тешки избори, опции, ветувања или одлуки, Близнаците лесно се губат и забораваат што воопшто сакале.

Како резултат на тоа, може да се појави страв од донесување одлуки, а често имаат и трипанофобија – страв од прободување и инјекции.

Рак

Припадниците на овој знак се на самиот врв по бројот на фобии кои ги имаат, како резултат на нивната чувствителна природа.

Агорофобија – стравот од отворени простори со многу луѓе во нив им буди несигурност, пантофобија или страв од сериозна болест, како и паничен страв од осаменост се дел од фобиите кои можат да ги погодат Раковите.

Лав

Една од најчестите фобии кај овој знак е ентомофобијата, односно ирационалниот страв од инсекти.

Исто така, со оглед на тоа што припадниците на овој знак сакаат да се истакнуваат и да градат успешна кариера, може да имаат и ацифобија – страв од неуспех кој е почест кај жените отколку кај мажите.

Девица

Практичните, уредни и организирани Девици го сакаат редот до таа мера што лесно можат да развијат атаксофобија – ирационален страв од неред и несовршеност.

Тие можат да наидат и на мизофобија, која ги тера опсесивно да ги мијат рацете поради страв од нечистотија и често не сакаат да пијат од чашите во кафулињата или да ги допираат рачките во јавниот превоз. Ниту хипохондријата не им е непознат поим.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Три хороскопски знаци во кои жените процветуваат по 50-тата година (и се најуспешни) Стареат како виното и со годините стануваат поубави и поуспешни. Жените родени в...
Што најмногу ве нервира во лето, според вашиот хороскопски знак? Дури и да си поминуваат навистина добро, Рибите секогаш се убедени дека претходн...
Како (несвесно) си го уништувате животот, според вашиот хороскопски знак? Рибите привлекуваат токсични луѓе и бараат начин да ги оправдаат нивните лоши по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg