Последната бројка во годината на раѓање открива кога и дали воопшто ќе имате пари во животот

Односот меѓу човекот и парите се развива во зависност од неговиот елемент според фенг шуи, објаснува Наталија Правдина, руски експерт за фенг шуи. Како што истакнува таа, никој не се раѓа со способност да има помалку или повеќе. Само треба да воспоставите хармонија со елементот на кој му припаѓате.

Dali-i-koga-ke-imate-pari-vo-zivotot-01.jpg

Можете да го одредите вашиот елемент врз основа на последната бројка од годината на раѓање:

0, 1 – метал

2, 3 – вода

4, 5 – дрво

6, 7 – оган

8, 9 – земја

Откако ќе одредите кој елемент сте, дознајте како можете да стигнете до пари и изобилство:

Елемент земја – зачувајте ја омилената работа и оптимизмот

Земјиниот елемент во фенг шуи подразбира стабилност и самодоверба. Сепак, овие луѓе можат да ја ограничат среќата со своите песимистички изјави и негативниот став.

Претставниците на овој елемент честопати го блокираат протокот на пари со негативни мисли дека нема да успеат, дека не се достојни за тоа и други бескорисни мисли.

Друг важен аспект е дека најголемиот дел од парите кај луѓето во елементот на земја доаѓаат од работата што ја сакаат и навистина уживаат во неа.

Кога нешто прават со задоволство, тоа им се враќа преку енергијата на изобилството. За нив, совршена деловна идеја е да го претворат хобито во бизнис.

Елемент дрво – не губете време

Ова укажува на точност, ред и сигурност. Сепак, ситничарењето понекогаш го спречува понатамошниот развој.

Важно е да имате повнимателен однос кон парите. Внимавајте како се наредени парите во паричникот, дали има хаос во него.

Не расфрлајте пари низ куќата, тие секогаш треба да бидат на своето место. Кога ќе завладее ред во вашиот паричник и буџетскиот план, финансиите ќе ви одат многу полесно.

Елемент метал – вие заслужувате повеќе

Металот симболизира сила, решителност и издржливост. На луѓето со овој елемент им е важно да ги врзат парите за одредени цели, бидејќи само така може да ги умножат.

Почесто си поставувате цели и правите добар план за да ги постигнете.

Важно е да ги планирате вашите трошоци и приходи. Исто така, не престанувајте да сонувате и не плашете се од вашите желби – посакувајте повеќе и подигнете ја свеста на скалило погоре.

Стабилноста не е за вас, постојаниот раст и развој се наменети за вас.

Елемент вода – живејте полесно

Елементот на водата претставува вешто приспособување на промените и остварување на соништата. Многу често вашите мисли се материјализираат во реалноста.

Немојте да ги сметате парите за нешто валкано, а богатите луѓе за недостојни. Научете се да размислувате за парите со почит. Сонувајте големи соништа.

Дозволете си повеќе отколку што можете да поднесете. Не плашете се да живеете над вашите можности барем понекогаш. Не жалете што потрошивте пари на себе. Разгалете се!

Елемент оган – трошење, трошење, трошење

Огнот е елемент на активност и моќ. Дозволете си да потрошите пари. Заштедите и постојаното штедење за некои денови само го забавуваат движењето на готовинскиот тек.

Тоа не значи дека треба да се расфрлате, туку дека треба да живеете и да дозволите нормалниот проток на пари да циркулира.

Парите во рацете на претставниците на овој елемент треба секогаш да бидат во движење. Кај вас постои тесна врска помеѓу материјалната, финансиската страна и приватниот живот.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кој е вашиот елемент според кинескиот хороскоп и што открива за вас? Покрај знакот, во кинеската астрологија секоја личност и има и свој елемент – ог...
Негативни карактеристики поради кои другите бегаат од вас, според хороскопскиот знак Ароганцијата на Лавовите, постојаното плачење на Раковите и егоизмот на Скорпиит...
Што најмногу ве нервира во лето, според вашиот хороскопски знак? Дури и да си поминуваат навистина добро, Рибите секогаш се убедени дека претходн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg