Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Како секој хороскопски знак да си го подобри менталното здравје до крајот на годината?

Скорпии, почнете да ги искажувате вашите емоции, но не на деструктивен начин. Наместо да ги чувате во себе додека да „експлодирате“, зборувајте за нив.

kako-da-si-go-podobrite-mentalnoto-zdravje-do-krajot-na-godinata-spored-horoskopskiot-znak-01.jpg

Стресот и бројните проблеми со коишто се соочуваме секојдневно имаат огромно влијание врз нашето ментално здравје.

Но, некогаш целосно забораваме да се посветиме на менталното здравје, а со тоа дополнително го влошуваме.

Ако и вие спаѓате во оваа категорија, пробајте да си поставите цел да поработите на менталното здравје и да го подобрите до крајот на годината.

А, вашиот хороскопски знак ќе ви покаже како да го направите тоа:

Овен

Пробајте да го контролирате темпераментот и немојте да делувате импулсивно.

Вие сте емотивна личност и токму поради тоа понекогаш делувате без многу да размислите.

Но, кога им дозволувате на емоциите да ве надвладеат, вие се однесувате самодеструктивно.

Следниот пат кога ќе се соочите со стресна или разочарувачка ситуација, пробајте да размислите пред да направите или да кажете што било.

Не можете да ги контролирате вашите емоции, но можете да контролирате како се однесувате.

А, кога ќе почнете да го контролирате однесувањето, ќе се подобри и вашето ментално здравје.

Бик

Дајте си дозвола да се релаксирате и уживате.

Обично настојувате да се туркате до вашите граници и додека ова понекогаш е за восхит, кога се случува постојано, има само лошо влијание врз вас.

Секако дека треба да ги завршите вашите обврски, но морате и да ги наполните батериите.

Мора да се фокусирате на менталното здравје и вашите потреби, а не само на работата.

Не заборавајте дека одвреме-навреме на сите ни е потребен одмор ако сакаме да го зачуваме менталното здравје.

Близнаци

Пробајте вистински да се поврзете со вашите сакани, а не само да минувате време со нив.

Кога сте под стрес или кога сте депресивни, имате навика да се оддалечувате од саканите, но ова има многу лошо влијание врз вашето ментално здравје.

Сосема во ред е некогаш да одвојувате време само за себе, но не треба да е изолирате кога ви е најлошо.

Побарајте помош од саканите, разговарајте со нив и ќе забележите дека веднаш ќе се чувствувате барем малку подобро.

Не заборавајте дека саканите се секогаш овде за вас и со задоволство ќе ви помогнат.

Рак

Обрнете внимание на вашиот дом – осигурете се дека прави да се чувствувате удобно, смирено и безбедно.

Вие сте личност која сака да минува време дома, па вашиот дом неретко ја отсликува и вашата ментална состојба.

Што значи, ако го средите домот, ќе се чувствувате многу подобро и попријатно.

Нема потреба да реновирате или да трошите многу пари. Доволно е да се потрудите домот да ви биде среден и да не биде натрупан со непотребни работи.

Можеби звучи необично, но средениот простор може да има многу добро влијание врз менталното здравје.

Лав

Престанете да правите работи кои прават да се чувствувате несигурно.

Неретко се споредувате себеси со другите, го споредувате вашиот живот со животот на некој друг, а ова прави да се чувствувате ужасно. Ве тера да мислите дека не сте постигнале ништо важно во животот, без разлика што тоа не е точно.

Направете си услуга и престанете да правите работи кои знаете дека прават да се чувствувате лошо во врска со себе.

Ако забележите дека „скролате“ на Инстаграм и чувствувате љубомора од туѓите објави, направете пауза од социјалните мрежи. Ако имате пријател кој постојано ве омаловажува, престанете да се дружите со него.

Генерално, дистанцирајте се од сè што ви ја разнишува самодовербата, и вашето ментално здравје драстично ќе се подобри.

Девица

Ослободете се од нереалистичните очекувања – и за себе, и за другите.

Вие сте перфекционист, па кога не сте совршени, знаете да бидете мошне строги кон себе.

Кога не можете да постигнете нешто, си кажувате дека не сте доволно добри или дека не се трудите доволно, без разлика што ова не е воопшто точно.

Пробајте да бидете подобри кон себе и не заборавајте дека некогаш, без разлика колку се трудите, нема да успеете во нешто.

Не заборавајте и дека другите околу вас се трудат и не секогаш успеваат.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

4 хороскопски знаци кои треба да водат подобра грижа своето ментално здравје Девици, вие сте перфекционист, но не треба да дозволите ова да влијае врз состој...
Годишен хороскоп за 2023: Риби Астрологијата предвидува дека 2023-та ќе биде релативно мирна година за Рибите. ...
Eдна погрешна навика која (комплетно) ве исцрпува, според хороскопот Девици, желбата да ги решите туѓите проблеми и да ги „поправите“ нивните недоста...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg