Јапонско бонсаи дрво 10 години патуваше околу светот


Јапонско бонсаи дрво 10 години патуваше околу светот

Уметникот Азума Макото ги помести границите на традиционалните јапонски цветни декорации со тоа што ги прати своите цветни дизајни на пат околу светот.

japonsko-bonsai-drvo-10-godini-patuvashe-okolu-svetot-01.jpg

10-годишниот проект на Макото, именуван како: „Shiki: Landscape and Beyond“ го претставува патот на едно бонсаи дрво околу светот.

Преку овој проект уметникот се обидува да објасни како човекот е ограничен во однос на бесконечните аспекти на природата, посебно во обидот да ја контролираме и приспособиме на нашите потреби.

Бизарно или уникатно? 

Би можело да ве интересира:

Снаодлива жена гради куќички за бездомни животни од тетрапак сокчиња Тетрапак сокчињата кои најчесто ги купуваме за децата може да бидат големи загад...
Идеи за едноставни маски во последен момент за 1-ви април Ако сте од оние кои се љубители на маскенбал, тогаш веројатно веќе одамна сте ја...
Ќе ви се најдат во карантин - Испечатете си боенки за возрасни за намалување стрес Боенките за возрасни беа вистински хит пред некоја година, но периодов повторно ...

Најчитани неделава