Први подготовки: 15 лесни и забавни начини како да почнете со славење на Велигден


Први подготовки: 15 лесни и забавни начини како да почнете со славење на Велигден

Од храна и пијалаци, па сè до декорациите во домот, постојат многу забавни, а едноставни начини на кои можете да го прославите Велигден.

prvi-podgotovki-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-001.jpg

Веројатно ви се чини рано, но на никој нема да му пречи вашето подрането празнично расположение.

Полека почнете да го подготвувате домот. Прво добро исчистете го, направете една пролетна генералка, па потоа искористете идеи како да го украсите со светкави јајца, зајачиња...

Деновиве ако случајно ви се најават гости, пробајте да подготвите нешто во велигденски дух. Не секогаш мора да го служите стандардното мезе и да пиете вино.

Почнете полека, но сигурно...

1. Ставете неколку цветни гранки во убав стаклен сад, па потоа додадете светкави јајца од стиропор. Заменете го обичниот букет со ваков аранжман до крајот на месецот.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-1.jpg

2. Исечете зајчиња од бел лист хартија, па направете им опавчиња од розова вуница.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-2.jpg

3. Надувајте неколку шарени балони, па потоа со бела боја обојте ги за да изгледаат како јајца.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-3.jpg

4. Направете сладок венец за на врата од гумени бонбони во облик на зајчиња или пилиња - изборот е ваш. Залепете ги на подлога од стиропор, закачете една машна и работата е завршена.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-4.jpg

5. Стопете повеќе чоколади, а кога ќе бидат во течна форма ставете ги во тава и одозгора додадете им шарени бонбони и чоколадни зајчиња. Украсете со шарени трошки, замрзнете и ќе имате уникатен домашен десерт.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-5.jpg

6. Направете салата по желба, обликувајте ја како елипса со мало врвче, нарендајте чедар кашкавал, ставете неколку гранки магдонос и имате декоративен морков за на трпезата.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-6.jpg

7. Измешајте ги жолчките од варените јајца со малку павлака, мајонез и рендано цвекло, добро измешајте, па кремот ставете го во белките. На тој начин обичните варени јајца ќе делуваат многу повкусно.

prva-podgotovka-15-lesni-i-zabavni-nacini-kako-da-pocnete-so-slavenje-na-veligden-7.jpg

Уште 8 идеи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца Откако ги обоивте црвените јајца, време е во корпата да додадете малку бои и дез...
Нова техника за боење на велигденските јајца – со боја и ориз (видео) Ако сè уште сте во потрага по техника за вапцање јајца со која ќе добиете чисти,...
20 идеи за тетоважи кои будат сензуалност (фото) Многу луѓе признаваат дека тетоважите прават да се чувствуваат секси, а замислет...

Најчитани неделава