Ви треба балон и конец: Велигденски корпи за јајца готови за 30 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


Ви треба балон и конец: Велигденски корпи за јајца готови за 30 минути

Велигденските празници се одлично време да ја разбудите вашата креативност и да го украсите домот со рачно изработени украси.

Kreativni-veligdenski-korpi-od-konec-01

Наш предлог се шарени корпи за кои ви се потребни неколку балони, конци, малку брашно, течен штирак и лак за коса.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-1.jpg

Овие корпи може да бидат совршен велигденски украс но и место каде подоцна ќе може да ги чувате вашите шминки, шноли или други ситници.

Во пластичен сад помешајте го брашното со штиракот за да добиете смеса со средна густина.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-2.jpg

Надувајте ги балоните а потоа премачкајте ги со подготвената смеса во форма на корпа.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-3.jpg

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-4.jpg

Земете еден од конците и почнете да мотате врз премачканиот дел.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-5.jpg

Потоа со четкате премачкајте од смесата врз намотаниот конец обликувајќи ја кошничката во формата која сакате. Колку е подебел слојот врз конците толку поцврста ќе биде корпата, но и подолго ќе треба да се суши.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-6.jpg

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-7.jpg

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-8.jpg

Ставете ја корпата наопаку врз чаша за да се исуши.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-9.jpg

Испрскајте ја со лак и оставете ја да се суши преку ноќ.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-10.jpg

Следниот ден дупнете ги балоните и вашите корпи се подготвени за декорација.

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-11.jpg

vi-treba-balon-i-konec-veligdenski-korpi-za-jajca-gotovi-za-30-minuti-12.jpg

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најкреативните производи кои сите ги сакаа во 2017 година (фото) Зарем денот не би бил подобар со мини машина за кафе, а домот поубав со ламба во...
Кафуле во Сингапур го служи шеќерот како магично облаче над шолја кафе (фото) Ако мислите дека не може да имате посладок ритуал за кафе од сегашниот, ова кафу...
Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца Откако ги обоивте црвените јајца, време е во корпата да додадете малку бои и дез...