Во Дубаи ќе се гради облакодер каде секој стан ќе ротира 360 степени
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Во Дубаи ќе се гради облакодер каде секој стан ќе ротира 360 степени

Одново можеме да кажеме дека Дубаи е светлосни години пред целиот свет.

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-1.jpg

Во Дубаи иднината уште еднаш пристигнува со самата идеја и план да се изгради ротирачка зграда.

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-6.gif

Dynamic Architecture се генијалните умови кои го смислиле овој проект.

Облакодерот се планира да биде завршен во 2020-та, а на станарите ќе им овозможи поглед од 360 степени, кој самите по желба може да го одберат.

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-2.jpg

Тоа значи дека ако наутро сакате да се будите со изгрејсонце, воедно ќе може да вечерате покрај зајдисонце.

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-3.jpg

Ротацијата се планира да се активира со гласовни команди.

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-5.jpg

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-8.jpg

dubai-saka-da-izgradi-rotiracki-oblakoder-od-koj-pogledot-ke-se-menuva-po-zelba-9.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 докази дека сè уште можеме да ја спасиме планетата Измислено е силиконско стапче за чистење уши, што се користи повеќе пати, како и...
Кафуле во Сингапур го служи шеќерот како магично облаче над шолја кафе... Ако мислите дека не може да имате посладок ритуал за кафе од сегашниот, ова кафу...
13 апсурдни дизајни кои не му затребале на никој, никогаш Иако честопати знаеме да купуваме работи кои реално и не ни требаат, овие апсурд...