9 примери за „паметна облека“ која ќе ја замени обичната со својата функционалност
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


9 примери за „паметна облека“ која ќе ја замени обичната со својата функционалност

Облеката не треба да служи само за да изгледа убаво, туку и за да ни биде функционална.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-01.jpg

Дизајнерите размислуваат исто така, и токму затоа се во потрага по решенија за облека која ќе има повеќе намени.

Покрај тоа што служи за првичната намена, има и некоја дополнителна корист, па само замислете колку би било секојдневието полесно со такви изуми.

Кога мислиме на паметна облека, мислиме на следниве примери:

1. Мала торбичка која се вметнува во градникот, каде може да ставите документи и пари кога трчате или патувате.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost02.jpg

2. Елегантни светкави копчиња кои се прикачуваат на деколтето на кошулите за облеката да не се отвора и паѓа.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-03.jpg

3. Мало парче ткаенина од ист материјал кое се додава на фармерките за да ви помогне да ви бидат поудобни и да не ве стегаат.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-04.jpg

4. Парчиња за проширување на градникот кои се прикачуваат на веќе постоечкиот механизам за закопчување и може да го приспособите според вашиот обем.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-05.jpg

5. Стегачи за зглобови кои имаат дополнителен џеб за да оставите клучеви и пари кога спортувате.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost06.jpg

6. Еластични и секси стегачи за бутовите кои спречуваат триење на кожата и ги затегаат нозете.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-07.jpg

7. Корисен изум за оние кои патуваат и сакаат истовремено да си ја потпрат главата на перничка и да ја покријат.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-08.jpg

8. Уште едно идеално решение за туристи кои не сакаат да носат чанти при патувања – шал со скриен џеб за чување документи и пари.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-09.jpg

9. Ракавици за велосипедисти кои имаат и огледалца кои служат како ретровизор за да гледате што се случува зад вас.

9-primeri-za-pametna-obleka-koja-kje-ja-zameni-obichnata-so-svojata-funkcionalnost-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како честитки со љубовни пораки предизвикаа бес и станаа вирален хит н... Лавина од луѓе ги прогласија честитките за навредливи и порачаа да не бидеме со ...
12 најбизарни изуми на кои жените во светот трошат пари Oд влошки против „камилско стапало“ до перница за гради за тие што спијат на стр...
37 реалистични 3Д тетоважи Вљубениците во тетоважите ќе бидат воодушевени од оваа уметност на телото. Вљ...