Добра вест за сите кои мразат животинска кожа и крзно - Хуго Бос дизајнираше вегански патики
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-06-2019
Продавач 20-06-2019


Добра вест за сите кои мразат животинска кожа и крзно - Хуго Бос дизајнираше вегански патики

Модниот бренд Хуго Бос лансираше линија на вегански машки патики направени од природен материјал изработен од лисја од ананас, наречен Pinatex, како замена за кожа.

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki-01.jpg

Горниот дел од патиките без суровост е изработен од материјал добиен од лисја од ананас, којшто е направен без никакви животински продукти и е обоен со помош на растителни бои.

Патиките имаат ѓон од рециклиран термопластичен полиуретан и се достапни во црна, сина, портокалова и жолта боја.

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki (4).jpg

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki (5).jpg

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki (2).jpg

Покрај тоа што се вегански, патиките се дизајнирани да имаат минимално влијание за животната околина, па така тие доаѓаат во кутија којашто може да се рециклира и е биоразградлива, а е исто така изработена од 100% рециклирана хартија.

Материјалот Pinatex се добива како нуспроизвод од постоечката растечка индустрија на производство на ананас. 

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki (1).jpg

Hugo-Bos-dizajnirase-veganski-patiki (3).jpg

За разлика од кожарската индустрија, којашто користи многу вода и хемикалии, Pinatex им овозможува на фармерите на ананас да заработат од остатокот од производот, којшто инаку би го фрлиле.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 идеи како сами да дизајнирате лампиони Сигурно веќе имате премногу лампиони и не ви паѓа на ум да купувате нови сетови ...
Костим за капење со кој безгрижно ќе се бањате на плажа во „оние денов... Направен е од материјал кој не пропушта, спречува било какви инфекции и бактерии...
Оригинална, евтина идеја: Велигденска корпа од макарони Ако барате велигденски проект за со вашите дечиња, кој нема да биде премногу ска...