Заштити ја сопругата и поддржувај ја – направи да се чувствува сакано

Заштити си ја сопругата. Треба да бидеш нејзин партнер, нејзина доверлива личност, нејзин најголем поддржувач.

zashtiti-ja-soprugata-i-poddrzhuvaj-ja-napravi-da-se-chuvstvuva-sakano-01.jpg

Заштити ја сопругата од емоционално малтретирање. Твоите зборови имаат огромна моќ и емоционалните лузни што ги оставаат можат да бидат исто лоши како и физичките.

Однесувај се добро со неа, покажи емпатија и секогаш биди свесен за влијанието на твоите зборови врз нејзината самодоверба и ментална благосостојба.

Заштити ја сопругата од финансискиот стрес така што ќе бидеш одговорен партнер.

Соработувајте за да менаџирате со финансиите и осигурете се дека таа ќе се чувствува безбедно и поддржано.

Проблемите со пари можат да бидат извор на напнатост, па отворената и искрена комуникација за вашите финансиски цели и одговорности е клучна.

Заштити ја сопругата од секојдневните проблеми со тоа што ќе ги делите домашните обврски.

Здрава врска значи и двајцата да сте исто одговорни за домот и децата што ги воспитувате. Создај рамнотежа која ќе ѝ овозможи да ги следи своите интереси и соништа, исто како ти што ги следиш твоите.

Заштити ја сопругата со тоа што секојдневно ќе ѝ покажуваш дека ја сакаш и цениш.

zashtiti-ja-soprugata-i-poddrzhuvaj-ja-napravi-da-se-chuvstvuva-sakano-02.jpg

Редовно споделувај ги твоите чувства.

Малите гестови можат да направат многу, да направат да се чувствува ценето.

Заштити ја сопругата од притисоците и очекувањата од околината.

Поддржи ги нејзините избори и поддржи ја во нејзините цели, дури и ако се разликуваат од традиционалните норми.

Слави ја нејзината индивидуалност и уникатните особини што ја прават личноста којашто е.

Не заборавај дека да ја заштитиш сопругата, не е само да ја штитиш од надворешните закани, туку треба да создадеш и пријатна, безбедна околина во врската.

Треба да бидеш нејзин партнер, нејзина доверлива личност, нејзин најголем поддржувач.

Да се осигураш дека се чувствува безбедно, почитувано и сакано во вашето заедничко патување.

Извор

Би можело да ве интересира:

Кратка емотивна приказна: За љубов не се потребни пари Мажот и жената, иако сиромашни, ја покажале љубовта во најтешките моменти и го п...
Елена Ристеска за CRNOBELO лексикон: „Љубовта на моите родители ми е пример како да се одржува однос... „Како дете двапати без повод бев нападната, меѓутоа толку многу ги тепав што на ...
Омиленото годишно време открива какви сте во љубовта (но и каков ви е карактерот) Многу работи го дефинираат начинот на кој луѓето сакаат и се однесуваат во љубов...
„Ах, кога баба ми месеше зелник - Нема поубаво, тоа е мирисот на моето детство“ Во моето семејство традиција беше правењето на зелник. По рецептот на баба ми. Н...
„Секогаш пофали ја храната што ти ја приготвува сопругата“: Совети од мајката до нејзиниот оженет си... Помини шест вечери со семејството, а една со пријателите - важно е за ментална р...
„Ако беше лесен животот со личноста што ја сакаш, немаше да вреди“ „Животот со личноста што ја сакаш не е таков како што сите си мислат. Не станува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg