37 животни лекции за 37 години: Нашето тело е превозно средство на нашите соништа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


37 животни лекции за 37 години: Нашето тело е превозно средство на нашите соништа

Што сè можеме да научиме за 37 години и колку се менуваме е повеќе од неверојатно. Но, ако подобро размислиме во секоја фаза од животот учиме по нешто кое ни ги менува погледите и размислувањата.

37-zivotni-lekcii-za-37-godini-naseto-telo-e-prevozno-sredstvo-na-nasite-sonista-01

1. Среќата доаѓа однатре

Премногу време поминуваме барајќи ја среќата во надворешниот свет, а не сфаќаме дека среќата се наоѓа во нас самите.

2. Треба да бидете благодарни за сè

Доброто, лошото, убавите и грдите работи. Целиот наш живот е подарок, па и тагата и солзите се дел од животниот пат.

3. Различниот поглед на светот го менува животот

Кога ќе се погледнат работите од друг агол сè може да изгледа поинаку. Разгледајте ја ситуацијата повеќе пати кога се чувствувате болно, повредено или тажно.

4. На светот не може да му се угоди

Подобро е да бидете она што сте, па поради тоа да ве мразат, отколку да ве сакаат поради нешто што не сте.

5. Светот е наше огледало

Она што го сакаме кај другите е она што го сакаме кај себе. Она што ни пречи кај другите, треба подобро да го размислиме и да го подобриме кај себе.

6. Секој во нашиот живот доаѓа со некаква причина

Наше е да бидеме отворени за лекциите кои треба да ги научиме. Колку едно нешто го добивате потешко толку повеќе лекции ќе научите.

37-zivotni-lekcii-za-37-godini-naseto-telo-e-prevozno-sredstvo-na-nasite-sonista-1

7. Доверба

Во тешките времиња мислете на тоа дека Универзумот ви го чува грбот и дека сè ќе биде во ред

8. Никогаш ништо не сфаќајте лично

Она што луѓето го прават  во однос на вас веројатно е одраз на она што се случува во нивниот живот, па заради тоа нема директна врска со вас.

9. Прошетката во природа е лековита

Допирот со природата ќе ви ги разбистри мислите и ќе го подобри вашето расположение. Многу може да научите за животот додека ја набљудувате природата.

10. Повредените луѓе ги повредуваат другите

Сепак, сакајте ги. Во ред е да ги сакате од безбедна далечина.

11. Мора да почувствуваш за да  можеш да се излечиш

Соочете се со своите стравови, слабости и вистината за да може да продолжите те понатаму.

12. Совршенството е илузија

Се стремите кон совршенство , но дозволете си себе да направите неколку грешки и да бидете среќни.

Уште 12 животни лекции на следната страница...Би можело да ве интересира:

Најубавите цитати на Маја Анџелоу: Бидете виножитото во нечии облаци Таа е жена-борец во вистинска смисла, која ги рашири своите крилја за да го прег...
Цитати за смирување и охрабрување: 20 реченици кои секогаш ќе ви помогнат да го најдете својот пат Верувајте му ја својот инстинкт. Кога внатрешното чувство ве скокотка или боцка,...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...

Најчитани неделава