Чарлс Буковски: Мора да умрете неколку пати, пред да почнете да живеете


Чарлс Буковски: Мора да умрете неколку пати, пред да почнете да живеете

За разлика од многуте совети за среќата и животот кои често може да ги сретнете и да ви ја стоплат душата или да ве утешат, понекогаш потребно е да ја слушнете другата страна.

carls-bukovski-mora-da-umrete-nekolku-pati-pred-da-pocnete-da-ziveete-01

Додека сите практикуваат да бидат нежни и позитивни, големиот Чарлс Буковски е брутален, но реален.

Тој знае да ви ја плесне вистината пред очи, да го слушнете и она што можеби не сакате, но длабоко во себе знаете дека е во право.

1. Не се задоволувајте со мали работи

„Го сакав целиот свет или ништо“.

2. Сакајте се себе

„Никогаш не сум сретнал друг човек кој би посакал да бидам. Па дури и ако е тоа измама, прилично е среќна“.

3. Не се плашете од болката, без болка не можете да доживеете среќа

„Мора да умрете неколку пати, пред да почнете да живеете“.

4. Бидете апсолутно единствени и покажувајте го тоа бесрамно во сè што правите

„Подобро е да направите нешто досадно, но со стил, отколку нешто опасно, а без стил“.

5. Посилен си од тоа што мислиш

„Понекогаш се извлекувате од креветот наутро мислејќи: -Денес навистина не можам, но однатре се смеете на сами себе бидејќи многу пати претходно сте се чувствувале така...“

6. Не се плашете од смртта

„Ја носам смртта во левиот џеб. Понекогаш ја вадам и ѝ зборувам: -Еј, душо, како си? Кога доаѓаш по мене? Ќе бидам подготвен“.

7. Имајте верба во себе

„Проблемот со светот е тоа што интелигентните луѓе се секогаш полни со сомнежи“.

8. Постојат полоши работи од самотијата

„Има полоши работи во животот од самотијата, но често се потребни децении за да го сфатиме тоа. Тогаш најчесто е веќе предоцна, а ништо не е полошо од „предоцна“.

„Не сум бил мизантроп, туку сум сакал да бидам сам. Се чувствував добро кога седам сам во мала просторија, додека пушам и пијам. Секогаш сум си бил добро друштво на самиот себе“.

9. Живејте го животот со полни гради

„Не е страшна смртта, туку животот кој го живеат луѓето до својата смрт“.

„Некои луѓе никогаш не полудуваат, она што е вистински страшно е тоа какви животи всушност живеат“.

10. Љубовта убива

„Пронајди го она што го сакаш и дозволи да те убие“.

Би можело да ве интересира:

Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...
Имал ресторан, глумел во ТВ сапуници: Работи кои не ги знаете за латино заводникот Рики Мартин Пејач, композитор и актер уште од најмали години – Рики Мартин освен што важи за...
Како да се однесувате во 20-ите за да не се каете во 30-ите? Да живеете во моментот и да гледате назад кон минатото без трошка каење можеби в...

Најчитани неделава