Неверојатни факти за лубеницата: Има ефект на вијагра, а може да биде и жолта
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Неверојатни факти за лубеницата: Има ефект на вијагра, а може да биде и жолта

Ништо не може повеќе да нè освежи, разлади и наслади како лубеницата во топлите денови. Слаткиот вкус и сочноста, па и розевата боја се едни од клучните работи кои нè привлекуваат при секое поставување на трпезата.

neverojatni-fakti-za-lubenicta-ima-efekt-na-vijagra-a-moze-da-bide-i-zolta-01

Но, не само што е вкусна и освежителна, лубеницата има и некои други ефекти и својства кои прави да ја засакате уште повеќе.

- Во 150 g лубеница има само 46 калории, содржи и 20 % од препорачаната дневна доза на витамин Ц и 17 % витамин А.

- Богата е со диететски влакна кои се одлични за варење, како калиумот, минералите кои го регулираат крвотокот.

- Јули е прогласен за национален месец на лубеницата.

- Содржи повеќе ликопен од сировиот домат.

- На само 150 g лубеницата има дури 1,5 пати повеќе хранливи материи во однос на големиот свеж домат, поточно 6 милиграми ликопен во однос на 4 милиграми во доматот. Ликопенот помага во борба против срцевите заболувања и неколку врсти рак.

- Сокот од лубеницата ги опушта мускулите.

- Една студија докажала дека доколку пиете сок од лубеница, може да се смирите и да ги опуштите мускулите  по напорното вежбање.

neverojatni-fakti-za-lubenicta-ima-efekt-na-vijagra-a-moze-da-bide-i-zolta-1.jpg

- Спортистите кои консумираат нешто повеќе од 450 ml  сок од лубеница, пред тренингот, имале помало чувство на замор во мускулите и помалку отчукување на срцето во текот на денот.

- Лубеницата содржи природна супстанца цитрулин кој се поврзува со подобрување на функциите на артериите и нискиот крвен притисок.

Некои научници тоа го споредиле со ефектот на вијагра. Но, цитрулинот се наоѓа некаде во зелената кора на лубеницат, па и таа може да се јаде доколку ви е слатка.

- Лубеницата е и овошје и зеленчук.

- Како и повеќето овошки, лубеницата е производ кој се добива со садење и впечатлива е по слаткиот вкус. Но, лубеницата е сродна со тиквата, тиквичката и краставицата, а сите заедно спаѓаат на семејството „Cucurbitaceae“, што ја сместува меѓу зеленчукот.

- Постои жолта лубеница.

- Сигурно тешко ви е да ја замислите лубеницата во поинаква боја од розево-црвената, но постои и жолта. Се нарекува „Yellow Crimson“, чија внатрешност е жолта, а послатка е и од мед.

Тешко се разликува однадвор бидејќи е иста како останатите. Не се знае која од која е поздрава, но вкусот им е фантастичен на двете.

neverojatni-fakti-za-lubenicta-ima-efekt-na-vijagra-a-moze-da-bide-i-zolta-2.jpg

- Содржи дури 91 % вода и тоа е одлично со оглед на тоа колку е лоша дехидратацијата во однос на здравјето.

- Некои студии потврдуваат дека жените кои имаат дури и благо ниво на дехидратација, патат од главоболка, слаба концентрација, замор и променливо расположение, најмногу си ја враќаат формата со лубеница.

Сигурно веќе посакавте пред вас да има една голема, сочна розева лувбеница.

neverojatni-fakti-za-lubenicta-ima-efekt-na-vijagra-a-moze-da-bide-i-zolta-3.jpg

Би можело да ве интересира:

Изумителот на Рубиковата коцка не можел да ја реши повеќе од еден месец и уште 15 непознати факти Кога ќе го слушнете зборот Samsung, сигурно прво помислувате на смартфон, а...
Жолти лубеници, јадење на кората: 6 интересни факти за лубеницата Лубеницата е едно од најомилените и најздравите овошја што може да ги консумирам...
Чуден однос со Мајкл Џексон, дрога: 10 мрачни факти за животот на Меколи Калкин Татко му го злоупотребувал психички и физички, чувствувал огромен притисок како ...

Најчитани неделава