Подобро да имаш доволно, отколку многу: Најубавите италијански мудрости
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Подобро да имаш доволно, отколку многу: Најубавите италијански мудрости

Според многумина таа е најубавата земја на светот каде без размислување би сакале да отпатуваат и да уживаат во сите нејзини убавини.

podobro-da-imas-dovolno-otkolku-mnogu-najubavite-italijanski-mudrosti-1.jpg

Земјата со највкусна храна, весел народ и неверојатна култура – сето тоа е Италија.

Сепак, нуди многу и повеќе. Италијанците отсекогаш важеле за мудар народ кој знае да донесе вистински одлуки во вистинско време. Нивните зборови се полни со поуки и лекции од кои може да научите многу.

Ова се само дел од нивното наследство:

1. Ако си се родил магаре, не можеш да умреш коњ.

2. Ако лажеш, биди краток.

3. Бавното стареење е клуч за долговечност.

4. Подобро живеј една година како лав, отколку сто години како овца.

5. Пријателството е како виното - ако не е старо, не вреди ни скршена пара.

6. Непријателот е најопасен кога изгледа поразен.

7. Кога играта ќе биде завршена, и кралот и пионите одат во иста кутија.

8. Секој е цар во сопствениот дом.

9. Кога бираш жена и купуваш коњ, затвори ги очите и препушти му ги работите на Бога.

podobro-da-imas-dovolno-otkolku-mnogu-najubavite-italijanski-mudrosti-2.jpg

10. Постојат два начина да се расправаш со жена, но ниту еден од нив не функционира.

11. Убавина без добрина е како изветреано вино.

12. Бог сака да разговара со оние кои молчат.

13. Оној кој мисли дека парите можат да му дадат сè, тој е подготвен да направи сè за пари.

14. Не трчај ниту по жена, ниту по воз - секогаш доаѓа друг/а.

15. Никој не сака да биде сам - дури и во Рајот.

16. Подобро да имаш доволно, отколку многу.

17. Времето, мажите и синовите се токму такви какви што изгледаат.

18. Не суди за луѓето според она што го зборуваат за нив.

19. Одвреме навреме трпи ги будалите – од нив можеш да разбереш нешто интересно. Но никогаш не спори со нив.

20. Ако сакаш да добиеш вистинско признание - умри.

podobro-da-imas-dovolno-otkolku-mnogu-najubavite-italijanski-mudrosti-3.jpg

21. Само вистинскиот пријател ќе ти каже дека твоето лице е валкано.

22. Вистинскиот пат никогаш не е долг.

23. Кој пие пиво, живее до сто години.

24. И црната кокошката несе бели јајца.

25. Кој се познава себеси, го познава целиот свет.

М. С. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Жено, биди кралица! Биди кралица. Биди нежна. Нека те водат нови идеи постојано, уживај во тоа што с...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
Факти за Меланија Трамп: Течно зборува 5 јазици, но е единствената прва дама која позирала гола Соединетите Американски држави имаат нова прва дама, и таа меѓу другото има поте...

Најчитани неделава