„Не се плашам од умирање. Се плашам дека не бев жив доволно долго“ - Филмски цитати кои се животни лекции
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Бариста 10-07-2020


„Не се плашам од умирање. Се плашам дека не бев жив доволно долго“ - Филмски цитати кои се животни лекции

Понекогаш, најголемата инспирација потекнува токму од филмовите. Вистинските љубители на седмата уметност ќе ви го потврдат токму тоа.

Kultni-filmski-citati-koi-ke-ve-naucat-na-zivotni-lekcii-01.jpg

Филмовите, барем оние добрите, никогаш не се залудно потрошено време. Тие нè тераат да размислуваме, да анализираме и едноставно да станеме подобри луѓе денес од оние што сме биле вчера.

Прочитајте неколку од најмоќните цитати од култните филмови:

Fight Club (1999)

„Ги гледам во боречкиот клуб најсилните и најпаметните мажи што живееле некогаш. Го гледам сиот тој потенцијал и гледам залудно трошење на истиот. По ѓаволите, цела една генерација работи на бензинска, како келнери, како робови на корпоративната индустрија.

Маркетингот нè тера да посакуваме автомобили и облека, да работиме работи што ги мразиме со цел да ги купиме срањата кои не ни се потребни. Ние сме средните деца на историјата човеку, без цел и место, немаме Голема војна, немаме Голема депресија, нашата голема војна е духовна, нашата голема депресија се нашите животи, израснатите сме со телевизија и верувањето дека еден ден сите ќе бидеме милионери или филмски богови и рок ѕвезди, но нема да бидеме тоа и полека го учиме ова.

И сме многу, многу бесни. Работите што ги поседуваш на крајот те поседуваат тебе. Ова е твојот живот и завршува со секој изминат миг“.

Kultni-filmski-citati-koi-ke-ve-naucat-na-zivotni-lekcii (5).jpg

The Prestige (2006)

„Сега сакате да ја откриете тајната. Но нема да ја пронајдете бидејќи, секако, не гледате. Не сакате вистински да ја откриете. Сакате да бидете залажани“.

„Единствените граници на развојот на науката се оние кои ги наметнува општеството“.

„Првиот пат кога сакав да го променам светот, ме поздравија како визионер. Вториот пат, бев учтиво замолен да се пензионирам“.

Kultni-filmski-citati-koi-ke-ve-naucat-na-zivotni-lekcii (1).jpg

The Pianist (2002)

„Лажењето е најлошото од сите зла. Сè што е ѓаволско доаѓа од него“.

„Човештвото е изгледа проколнато да прави повеќе зло отколку добро. Најголемиот идеал на земјата е човечката љубов“.

„Доколку нè прободеш, не крвавиме? Доколку нè скокотнеш, зарем не се смееме? Ако нè отруеш, зарем нема да умреме? Доколку ни погрешиш, нема ли да се одмаздиме?

Kultni-filmski-citati-koi-ke-ve-naucat-na-zivotni-lekcii (2).jpg

Продолжуваат на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Жената е столб на семејството“: Најдобрите цитати од Грејс Кели Сите ја знаеме како преубавата принцезата од Монако. Таа пред да стапи во брак с...
На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти за Пабло Пикасо Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...
Трите љубовни писма на Бетовен кои ќе ви го стопат срцето Романтиката е повторно во мода, но прашањето е – дали воопшто некогаш престанала...