10 работи за лажењето кои треба да ги знаете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


10 работи за лажењето кои треба да ги знаете

Независно дали сте човек што знае да каже по некоја бела лага, или мразите секакви лаги, треба да знаете неколку интересни работи за лажењето. 

deset raboti koi treba da gi znaete za lazenjeto 01

Ова се десет интересни работи кои треба да ги знаете за лажењето:

1. Најголемата причина зошто луѓето ја губат довербата е лажењето.

2. Причина за лажење е најчесто желба да се избегне конфронтација.

3. Друга причина зошто луѓето лажат е кога сакаат да изгледаат подобро и поинтересно. Овој вид на лажење може да биде знак за многу ниска самодоверба, семејни проблеми или депресија.

4. Лагите се како домино - една лага може да скрши многу односи и да ја ограничи иднината.

deset raboti koi treba da gi znaete za lazenjeto 02

5. Лажење е како коцкање. Секојпат кога лажете, можете да бидете фатени.

6. Лагите секогаш наоѓаат начини да излезат, да се вратат и да ве прогонуваат.

7. Најлошите лаги се оние кои си ги кажувате самите на себе.

8. Хронично лажење сигнализира психолошко или социјално пореметување. Ако често лажете без причина побарајте стручна помош.

deset raboti koi treba da gi znaete za lazenjeto 03

9. Лагите можат да ја уништат сликата која ја имате за себе и да предизвикаат конфликти, кои драстично ќе го променат начинот на кој го гледате светот и другите луѓе.

10. Малите лаги се користат за неважните работи, и кога вистината може да му наштети на другото лице. Тие не се изговараат за да се избегне конфронтација или да се сокријат нечии лоши дела.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Имал ресторан, глумел во ТВ сапуници: Работи кои не ги знаете за латин... Пејач, композитор и актер уште од најмали години – Рики Мартин освен што важи за...
Цитати за смирување и охрабрување: 20 реченици кои секогаш ќе ви помог... Верувајте му ја својот инстинкт. Кога внатрешното чувство ве скокотка или боцка,...
„Годините носат слобода": 7 вредни животни лекции од Глен Клоус Глен Клоус е една од најценетите актерки на нашето време. Родена е на 19 март, 1...