Цитати на Папата Франциск во кои се собрани цели животни лекции
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Цитати на Папата Франциск во кои се собрани цели животни лекции

Цитатите на Папата Франциск се мини животни лекции кои секој може да ги следи, без оглед на возраста, верата и потеклото.

citati-na-papata-francisko-vo-koi-se-sobrani-celi-zivotni-lekcii-01.jpg

Издвојуваме неколку мудри реченици од поглаварот на Римокатоличката црква кои имаат за цел да ви го исполнат животот со среќа и љубов:

„Медиумите пишуваат само за грешниците и скандалите, но тоа е нормално, бидејќи дрвото кое паѓа прави многу поголема бучава, отколку шумата која расте.“

„Сите имаме должност да правиме добро.“

„Каде што е вистината, таму е и светлината. Но, не ја мешајте светлината со моментален блиц.“

„Индиферентноста е опасна, без разлика дали е намерна или не.“

„Ако нашите срца се затворени, ако нашите срца се направени од камен, тој камен ќе најде начин како да заврши во нашите раце и да биде фрлен кон другите.“

citati-na-papata-francisko-vo-koi-se-sobrani-celi-zivotni-lekcii-02.jpg

„Ако започнеме без самодоверба, веќе сме изгубиле половина од битката и сме ги закопале своите таленти.“

„Парите мора да ни служат, не да нè водат.“

„Никој не може да расте, ако не прифати колку всушност е мал.“

„Животот е патување. Ако застанеме, работите нема магично да се поправат.“

citati-na-papata-francisko-vo-koi-se-sobrani-celi-zivotni-lekcii-03.jpg

„Сакам кога некој ќе ми каже: Не се согласувам. Тоа е вистинска соработка. Кога велат: Ох, прекрасно, одлично, супер, тоа не е воопшто корисно.“

„Денес има толку многу сиромаштија во светот, а тоа е скандал кога имаме толку многу извори на пари и ресурси кои можеме да им ги дадеме на другите. Сите треба да мислиме како да станеме барем малку посиромашни.“

„Надежта расте кога е обликувана од љубовта.“

„Љубовта е единственото светло кое константно го осветлува сивиот, зачаден свет.“

„Љубовта се покажува преку малите работи, преку вниманието кое им го посветуваме на секојдневните ситници, што прави да се чувствуваме како конечно да сме пристигнале дома.“

citati-na-papata-francisko-vo-koi-se-sobrani-celi-zivotni-lekcii-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Животни лекции кои ги научивме од ликовите од познатите серии Кога ги гледаме нашите омилени филмови и серии, како и ние да ги преживуваме сит...
Цитати за мотивација кои ќе ви помогнат на патот до успехот Успехот е сонот кој секој човек го сонува, без оглед дали се работи за семејство...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...

Спонзорирани линкови: