„По подочниците ноќта се познава“ - 10 смешни поговорки
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 21-11-2019


„По подочниците ноќта се познава“ - 10 смешни поговорки

„Не забележав дека жената ми се давеше. Врескаше како и вообичаено.“ и уште 9 смешни поговорки.

po-podochnicite-nokjta-se-poznava-smeshni-pogovorki-01.jpg

Сигурни сме дека барем една од овие забавни поговорки ќе ве погоди во срце и ќе сакате некому да ја кажете.

Смешни народни поговорки:

Не е сè во парите, има нешто и во недвижнините.

Не е сè во љубовта, има нешто и во стравот од сида.

Никогаш не се расправај со фризерот за политика, ако сакаш добра фризура.

Никој не е бескорисен. Секој може да послужи како лош пример.

Не забележав дека жената ми се давеше. Врескаше како и вообичаено.

po-podochnicite-nokjta-se-poznava-smeshni-pogovorki-02.png

Око за око, паста за заби.

Таа е како мост. Не се знае кој сè ја поминал.

Пепелашка се омажи за пари.

По подочниците ноќта се познава.

Позајмите пари од песимист, тој не очекува да му ги вратиш.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Подобро е да живееш еден ден како лав отколку сто како овца“ – најдоб... Италијанците се познати како големи шегобијци, па не е никакво чудо што нивните ...
„Животот не е тежок, тешки се луѓето во него“ - најмудрите цитати за ж... Што е животот? Еден здив, капка вода во дланките која се обидуваш да не ти се ли...
„Ако имаш млада жена и старо вино, секогаш ќе имаш многу гости“ - најд... Поговорка или пословица е вид на израз кој има структура на реченица и предава н...