„Не верувам во среќен крај, но верувам во среќни патувања“ – цитати за реалните и метафоричките патувања
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 21-11-2019


„Не верувам во среќен крај, но верувам во среќни патувања“ – цитати за реалните и метафоричките патувања

Патувањата нè носат на најмагичните места во светот каде што учиме многу за земјата каде што сме и народот кој живее во неа. Но неретко патувањата ни предочуваат нешто многу подлабоко–вистините кои ги откриваме за себе.

Citati-za-realnite-i-metaforickite-patuvanja-01.jpg

Во има на реалните и метафоричките патувања кои нè носат до вистинското „јас“ создавајќи една подобра личност, да наздравиме со следните 15 моќни цитати:

1. „Што вреди да галопираме, ако се движиме во погрешниот правец?“ – Радјард Киплинг

2. „Никогаш нема да го изгубиш вистинскиот правец доколку се водиш по чувствата и совеста“ – Јохан Волфганг фон Гете

3. „Сожалувањето е лош сопатник и уште полоша цел на патот“ – Ерих Марија Ремарк

4. „Ниту едно место до кое би било вредно да се стигне не води преку пократок пат“ – Беверли Силс

5. „Промената настанува кога некој ќе го види следниот чекор“ – Вилијам Дрејтон

6. „Доколку сакате да успеете треба да газите по нови патеки, наместо да следите изгазените патеки на веќе прифатениот успех“ – Џон Рокфелер

7. „Подобро да не започнувате ништо, отколку да застанете на половина пат“ – Лусиус Сенека

8. „Оној што никогаш не патува живее живот полн предрасуди“ – Карло Голдони

9. „Не ги сакам луѓето кои би дошле само доколку знаат дека патиштата се проодни. Ги сакам оние луѓе коишто би дошле иако знаат дека нема пат“ – Дејвид Ливингстон

10. „Не верувам во среќен крај, но верувам во среќни патувања“ – Џорџ Клуни

11. „Сите патишта на светот питомо се вкрстуваат на нашата дланка“ – Сен-Џон Перс

12. „Добар патник е оној кој не знае каде оди, а совршен е оној којшто не знае од каде дошол“ – Лин Јутанг

13. „Единственото патување е она во нас самите“ – Рајнер Марија Рилке

14. „Секогаш бирај го патот кој ти изгледа најдобар, колку и да е тежок. Благодарение на навиките коишто ги имаш, тој набрзо ќе стане лесен и удобен“ – Питагора

15. „Или ќе пронајдеме пат или ќе го направиме“ – Ханибал 

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавит... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Првата елка била од гускини перја со зелена боја - 10 интересни факти ... Иако Божиќ е секогаш поврзан со традицијата и религијата, сепак има многу интере...
Пред да го промените светот и земјата во којашто живеете, започнете од... „Кога бев млад и слободен, а мојата фантазија немаше граници, сонував дека ќе го...