„Ниту едно добро дело не поминува неказнето“ - Моќни цитати од Оскар Вајлд во кои ќе се пронајде секој
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


„Ниту едно добро дело не поминува неказнето“ - Моќни цитати од Оскар Вајлд во кои ќе се пронајде секој

Во текот на неговата долга кариера, познатиот ирски писател од 19-тиот век, пишувал поеми, новели, епиграми, есеи и кратки раскази.

nitu-edno-dobro-delo-ne-pomiuva-nekazneto-mokjni-citati-od-oskar-valjd-vo-koi-kje-se-pronajde-sekoj-01.fw.jpg

Но без разлика што пишувал, мудроста и хуморот на Оскар Вајлд се секогаш препознатливи.

Во продолжение прочитајте некои од неговите најдобри цитати, со кои можеме да се поврземе дури и во 21-виот век.

„Светот е театарска сцена, а претставата има многу лоши актери.“

„Не сакам да одам во рајот. Таму нема ниту еден мој пријател.“

„Не го оставам за утре она што можам да го завршам задутре.“

„Модата е вид грдотија што е толку неподнослива, што мораме да ја менуваме на секои 6 месеци.“

„Не слушајте лоши работи, не зборувајте лоши работи и нема да ве канат на забави.“

„Добриот пријател секогаш ќе ви забоди нож напред.“

„Да живеете е најреткото нешто на светот. Повеќето луѓе само постојат, тоа е сè.“

„Никогаш не можете да бидете предобро облечени или премногу образовани.“

„Живееме во време каде што непотребните нешта се нашите единствени потреби.“

„Во светот има многу нешта што би ги фрлиле, доколку не ни беше страв дека ќе ги земе некој друг.“

„Најубавото нешто на светот е да направите анонимно добро дело и некој да дознае за тоа.“

„Образованието е неверојатно нешто, но добро е одвреме-навреме да се сетите дека она што вреди да се знае, никогаш не може да биде научено.“

„Циничниот човек ја знае цената на сè, но не ја знае вредноста на ништо.“

„Плачењето е за обични жени. Убавите жени одат на шопинг.“

„Досадна личност е онаа која ви ја зема самотијата без да ви прави друштво.“

„Имам едноставни вкусови. Секогаш сум задоволен со најдоброто.“

„Секој може да се сочувствува со страдањето на пријателот, но само посебниот човек може да се сочувствува со успехот на пријателот.“

„Животот никогаш не е фер, а можеби ова е добро за повеќето од нас.“

„Ниту едно добро дело не поминува неказнето.“

„Секогаш кога луѓето се согласуваат со мене, мислам дека сум грешка.“

„Постојат само два вида луѓе кои се навистина фасцинантни – луѓе кои знаат апсолутно сè и луѓе кои не знаат апсолутно ништо.“

„Ни ветуваа дека соништата се исполнуваат, но заборавија да спомнат дека и кошмарите се соништа.“

„Светот беше моја школка, но ја употребив погрешната виљушка.“

„Цитирањето е добра замена за мудроста.“

„Гледам мажи кои сакаат жени. Тие им даваат мал дел од својот живот. Но кога жените сакаат, тие даваат сè.“

„Некои предизвикуваат среќа каде и да одат, некои кога и да одат.“

„Секогаш простувајте им на пријателите. Ништо нема да ги разгневи повеќе.“

„Бидете свои. Сите други се зафатени.“

„Искуството е едноставно име што им го даваме на нашите грешки.“

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавит... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
„Сексот без љубов е потполно бесмислен“ - 15 цитати на славните дами з... Мудрите мисли на дамите кои важат за најубавите и најсексипилните жени на сите в...