„Омразата е неприфаќање на луѓето онакви какви што се“ – мудрите одговори на младата шаманка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


„Омразата е неприфаќање на луѓето онакви какви што се“ – мудрите одговори на младата шаманка

Дали сте се запрашале што е страв, што омраза, што отров во животот? Многумина имаме различна дефиниција, но оваа кратка приказна крие мудри одговори кои ќе ви ја сменат перспективата на гледање на нештата.

Mudrite-odgovori-na-mladata-shamanka-01.jpg

Прочитајте ги одговорите на младата шаманка:

Многу одамна луѓето ја запрашале шаманката што мисли за следните работи:

Што е отров?

Сè што ја надминува границата на она што ни е потребно.

Може да биде моќ, мрзеливост, храна, его, амбиција, суета, страв, гнев, што било.

Што е страв?

Неприфаќање на неизвесноста.

Доколку ја прифатиме неизвесноста, таа станува авантура.

Што е завидливост?

Неприфаќање на доброто во другиот.

Ако го прифатиме доброто тоа станува инспирација.

Што е гнев?

Неприфаќање на она што е надвор од нашата контрола.

Ако го прифатиме, се претвора во толеранција.

Што е омраза?

Неприфаќање на луѓето онакви какви што се.

Ако ги прифатиме безусловно, тогаш станува љубов.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 цитати на Едуардо Галеано, латиноамериканскиот книжевен џин, кои ќе... Едуардо Галеано (1940-2015) бил уругвајски писател и новинар, чие пишување и гов...
Мотивирачки цитати кои ќе ви помогнат во деновите кога се чувствувате ... Најважното нешто за вашиот успех и напредок е да си признаете како се чувствуват...
Живее во изнајмен стан, сама готви и пазари: Факти за Ангела Меркел Ангела Меркел е меѓу најистакнатите жени во политиката, а она што не сте го знае...