„Секое патување почнува со еден чекор“ - Цитати кои ќе ве инспирираат да ги следите вашите соништа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


„Секое патување почнува со еден чекор“ - Цитати кои ќе ве инспирираат да ги следите вашите соништа

На сите понекогаш ни е потребна мала мотивација која ќе нè „размрда“ и ќе ја разбуди желбата во нас да продолжиме да чекориме во насоката кон нашите соништа.

8-citati-koi-ke-ve-inspiriraat-da-gi-sledite-vasite-sonista+01.jpg

Секогаш првиот чекор е најтежок да се направи, но сите големи работи во животот започнуваат со мали, но сигурни чекори.

Во продолжение прочитајте што имаат да кажат некои „големи“ и успешни луѓе за целите и соништата:

„Секое патување од десет километри започнува со еден единствен чекор.“ – Лао Це

„Ако не можеш да леташ - тогаш трчај, ако не можеш да трчаш - тогаш оди, ако не можеш да одиш - тогаш ползи, но што и да правиш, мораш да продолжиш да се движиш напред.“ – Мартин Лутер Кинг

„Единственото невозможно патување е она коешто никогаш не започнало.“ – Тони Робинс

„Дајте ми 6 часа за да исечам едно дрво и јас ќе ги потрошам првите 4 во острење на секирата.“ – Абрахам Линколн

„Успехот најчесто доаѓа кај оние кои се презафатени да го бараат.“ – Хенри Давид Тероу

„Не го судете секој ден по жетвата што ја жнеете, туку по семето што го садите.“ – Роберт Луис Стивенсон

„Ние сме тоа што го правиме постојано. Значи, извонредноста не е чин, туку навика.“ – Аристотел

„Клучот до остварувањето на сонот е да не се фокусирате на успехот, туку на значењето, и тогаш дури и малите чекори и малите победи по вашиот пат ќе добијат поголемо значење.“ - Опра

Т. Ѓ. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најубавите цитати на Маја Анџелоу: Бидете виножитото во нечии облаци Таа е жена-борец во вистинска смисла, која ги рашири своите крилја за да го прег...
10 чекори до среќа од руски психолог: „Рутината не е секогаш лоша“ Зошто сме несреќни, кои се препреките на кои наидуваме на патот кон среќата и ка...
Мудрости од детските книги на кои секој возрасен треба да се потсети Животот е низа на лекции кои мораме да ги научиме и со кои мораме да се соочиме ...

Најчитани неделава