Ослепел на 12 години, сопругата ја запознал кога имала 18, а тој 43: Факти за Андреа Бочели
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Ослепел на 12 години, сопругата ја запознал кога имала 18, а тој 43: Факти за Андреа Бочели

„Кога првпат ја запознав Вероника бев воодушевен од нејзиниот глас и од кожата. Веднаш се вселивме заедно, истата ноќ. Практично бракот ни почна ноќта кога се сретнавме“, изјави во една пригода Андреа за својата 25 години помлада сопруга.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-01.jpg

Андреа Бочели е најпопуларниот тенор на светот и еден од најдобрите музичари на неговата генерација.

Факти за неговиот живот:

Роден е 1958 година во малото селце Ла Стера во италијанскиот регион Тоскана.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-02.jpg

На рани години имал проблеми со видот, му бил дијагностициран глауком, а на 12 години при фудбалска незгода сосема го изгубил видот.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-03.jpg

Првпат Бочели стапил во брак во 1992 година со Енрика Цензати со која добил два сина, но се разделиле во 2002 година. Истата година ја запознал Вероника.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-04.jpg

Во 2014 година Андреа се ожени со неговата сегашна сопруга и менаџер Вероника Берти, со која во 2012 доби ќерка, која му е трето дете на Бочели. Има и два сина од претходниот брак.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-06.jpg

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-15.jpg

Бочели во една пригода за својата 25 години помлада сопруга Вероника изјави:

„Секогаш имав среќа во животот и секогаш пронаоѓав љубов во него. Кога првпат ја запознав Вероника бев воодушевен од нејзиниот глас и од кожата. Таа вечер ја отпеав првата арија за неа. Тоа беше прекрасен миг и најбрзиот почеток на врска. Веднаш се вселивме заедно, истата ноќ. Практично бракот ни почна ноќта кога се сретнавме“.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-11.jpg

Со семејството живее во поранешниот хотел „Forte dei Marmi“ во Тоскана.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-17.jpg

Уште на 14-годишна возраст победил на музички натпревар со „O Sole Mio“, но и покрај огромниот музички талент, тој се запишал на правен факултет, а пеел по барови само за да заработи.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-07.jpg

Среќата во музиката му се променила кога негова демо снимка завршила во рацете на Павароти.

oslepel-na-12-godini-soprugata-ja-zapoznal-koga-imala-18-a-toj-43-fakti-za-andrea-bocheli-05.jpg

Уште 6 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
11 факти за Стела Морис, адвокатката со која Џулијан Асанж добил две деца во заробеништво „Со текот на годините тој од личност што уживав да ја гледам стана мажот што сак...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава